Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polska spółka zarobiła dzięki pandemii. Rekordowy zysk Mercatora

4
Podziel się:

Mercator Medical podał wstępne wyniki finansowe za drugi kwartał. Pandemia w dalszym ciągu sprzyja krakowskiemu producentowi rękawic jednorazowych. Spółka odnotowała rekordowy zysk i bardzo duży wzrost przychodów.

Polska spółka zarobiła dzięki pandemii. Rekordowy zysk Mercatora.
Polska spółka zarobiła dzięki pandemii. Rekordowy zysk Mercatora. (Pixabay)

Wiele firm boryka się z problemami spowodowanymi zamrożeniem gospodarki, jednak są też takie, które na skorzystały na wybuchu pandemii. Należy do nich Mercator Medical - producent rękawic i materiałów medycznych notowany na warszawskiej giełdzie.

W poniedziałek Mercator podał wstępne wyniki za drugi kwartał 2020 roku, które pobiły kolejne rekordy: 374 mln zł przychodów i 233 mln zł wyniku EBITDA.

Wyniki potwierdzają kontynuację pozytywnych trendów, obserwowanych w poprzednim kwartale. Epidemia COVID-19 doprowadziła bowiem do zwiększenia globalnego zużycia rękawic i wzrostu ich cen. Dla porównania, w drugim kwartale 2019 roku zysk netto spółki wyniósł 0,3 mln zł, natomiast w pierwszym kwartale tego roku było to już 20,6 mln zł. Według najnowszych szacunków, zysk netto w drugim kwartale był rekordowy i wyniósł 209 mln zł. Przychody wzrosły natomiast rok do roku o ponad 170 proc.

Zobacz także: Dług publiczny ukrywany? Ekonomista mówi wprost

- W dobry sposób wpisujemy się w rynkowe trendy, cieszy nas dobry czas dla branży producentów i dystrybutorów rękawic jednorazowych. Dzięki temu w drugim kwartale odczuliśmy wzrost rynkowych cen i marż nie tylko w dystrybucji, ale również już w segmencie produkcyjnym. Jednocześnie był to pierwszy pełny kwartał prowadzenia biznesu w nowej rzeczywistości – wskazuje Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych firmy.

Od początku roku kurs spółki wzrósł o 1600 proc. W czerwcu kurs akcji poszedł w górę o 89 proc. Tym samym spółka po raz kolejny zwyciężyła w klasyfikacji Giełdowego Indeksu Produkcji 60, który obejmuje 60 spółek produkcyjnych notowanych na rynku podstawowym GPW.

- Niesamowity wzrost rynkowej wartości spółki w tak trudnych warunkach był możliwy przede wszystkim dzięki kolejnym dużym kontraktom z różnych części świata. Akcje krakowskiego producenta jednorazowych rękawic medycznych na początku lipca kontynuowały wędrówkę na północ, a wartość rynkowa spółki przekroczyła już 1,5 mld zł, co jest niesamowitym skokiem. Jeszcze na początku roku była wyceniana przez rynek na ok. 200 mln zł - zauważa dr Maciej Zaręba, analityk i współtwórca indeksu GIP.

W 2019 roku spółka poniosła stratę netto w kwocie 1,85 mln zł. Jednak mimo straty, w czerwcu wypłaciła akcjonariuszom dywidendę wysokości 0,5 zł na akcję. Przeznaczyła na ten cel 5,29 mln zł. Pozwoliła na to aktualna sytuacja finansowa spółki oraz zyski wypracowane w latach poprzednich.

Grupa Mercator Medical podaje, że jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Należy do niej zakład produkcyjny w Tajlandii. Grupa działa globalnie w ponad 50 krajach. W 2013 roku spółka zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
pit
4 lata temu
to oczywiscie przypadek , bo wczesnieprzed epidemią j była słabo zarzadzana teraz nie trzeba tegiej gowy
xxxxx
4 lata temu
Ciekawe czy szeregowi pracownicy tej firmy dostali podwyżki adekwatne do wzrostu zysków tej firmy
znawca i inwe...
4 lata temu
po covidzie radze sprzedać akcje tej spółki.
IZA
4 lata temu
NIKT NA COVIDZIE NIE MIAŁ SIĘ DORABIAĆ NIKT ALE TO NIKT A TU PROSZĘ TERAZ O PANDEMII BEDZIEMY SŁYSZEĆ JESZCZE BAAARDZOOO DŁUGO BO WIELE FIRM KTÓRE WCZEŚNIEJ PRZYNOSIŁY STRATY RAPTEM ZWESZYŁY BIZNES