Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Emerytalna mapa Polski. Śląsk dostaje najwięcej, wschód kraju wciąż cierpi za niskie pensje

311
Podziel się

Najwyższe emerytury w Polsce? Na Śląsku. Najniższe? Na Podkarpaciu. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, emeryt ze wschodu Polski może zerkać z zazdrością na emeryta z zachodu. Na bazie wspomnianych danych stworzyliśmy emerytalną mapę Polski.

Emerytury nie są identyczne w poszczególnych częściach kraju. Na Śląsku seniorzy żyją zdecydowanie lepiej.
Emerytury nie są identyczne w poszczególnych częściach kraju. Na Śląsku seniorzy żyją zdecydowanie lepiej. (EASTNEWS)
bDfFIKPp

Starość w województwie śląskim w skali Polski będzie zdecydowanie najbogatsza. Średnia emerytura w 2020 roku w tym województwie wynosi 2,8 tys. zł. To o 400 zł więcej niż przeciętna emerytura w całym kraju.

Wysokie świadczenia otrzymują również seniorzy z województwa mazowieckiego. W 2020 roku przeciętne świadczenie w tym regionie Polski wynosiło 2,5 tys. zł. Emerytalne podium zamyka województwo dolnośląskie, gdzie średnia wynosi 2,4 tys. zł.

Copy: Copy: Copy: Copy: Copy: ZUS-SKładka2

bDfFIKPr

Na drugim biegunie są województwa ze wschodu Polski. To w nich świadczenia emerytalne wypłacane przez ZUS są najniższe. Średnie emerytury poniżej 2,2 tys. zł są w czterech województwach: świętokrzyskim, lubelski, podkarpackim i podlaskim. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym kwartale 2020 roku najniższe świadczenia były w województwie podkarpackim.

Zobacz także: Inflacja nadal wysoka. Do końca roku nie będzie lepiej

Typowy senior z tego regionu może liczyć na 2158 zł emerytury brutto. Na rękę ma zatem 1,8 tys. zł. Powód? Emerytury wprost zależą od wysokości zebranych składek. A wysokość zebranych składek wprost zależy od pensji. Na wschodzie stawki są wciąż wyraźnie niższe niż w innych regionach Polski.

bDfFIKPx

Niska pensja to niska emerytura

I warto wpływ pensji na emeryturę pokazać na przykładzie. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętna pensja na Mazowszu wynosi około 6 tys. zł. Od takiej pensji (brutto, w ramach umowy o pracę)
pracownik odkłada w ZUS 594 zł. Drugie tyle dodaje pracodawca w ramach swoich składek. Łącznie to 1,1 tys. zł na przyszłą emeryturę i to każdego miesiąca.

Średnia pensja w województwie podkarpackim wynosi 4 185 zł. Z tego składka emerytalna pracownika wynosi 408 zł. Wraz z pracodawcą na przyszłość odkładają 816 zł. A to sprawia, że już na starcie przyszły emeryt będzie miał o 25 proc. niższe świadczenie. Mniej zarabia, mniej odkłada, mniej dostanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Copy: Copy: Copy: Copy: Copy: Copy: ZUS-SKładka2

Przy okazji warto wiedzieć, jak sytuacja emerytów zmieniała się w ciągu lat. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2008 roku średnia emerytura w Polsce wynosiła 1446 złotych brutto. W 2020 roku jest to już o tysiąc złotych więcej, bo 2428 złotych. Wygląda imponująco? Do momentu, gdy nie sprawdzi się, skąd takie wzrosty i co na nie wpływa.

bDfFIKPy

1000 zł więcej w dekadę

Wskaźnik waloryzacji, który w głównej mierze powoduje wzrost świadczeń z roku na rok, odpowiada głównie inflacji - czyli wzrostowi cen towarów i usług - w poprzednim roku kalendarzowym. Do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (również w poprzednim roku kalendarzowym).

I tutaj warto się zatrzymać. To doskonale pokazuje, czym jest waloryzacja. Jej zdecydowana większość to utrzymanie wartości tego, co emeryci i renciści już dostają. Mówiąc inaczej: to rekompensata rosnących cen w sklepach. Tylko niewielka część to dodatek, który seniorzy mogą traktować jako podwyżkę. Więc "zysk" seniorów zależy do tego, jak wygląda sytuacja w gospodarce i o ile rosną pensje.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, od pierwszego kwartału 2008 do pierwszego kwartału 2020 roku ceny i usługi w Polsce urosły o 26 proc.

Co to oznacza dla seniora? Sam wzrost cen wywindował emeryturę wartą 1446 zł w 2008 roku do poziomu 1827 zł w 2020 roku. Choć ZUS na konto przelewa więcej, to zakupy i rozmiar koszyka możliwego do wypełnienia są identyczne. Sama inflacja zatem odpowiada przynajmniej za 40 proc. wzrostu.

bDfFIKPz

Inne czynniki podnoszące średnią emeryturę w Polsce? To sytuacja gospodarcza i rosnące pensje. Te od 2008 do 2020 roku urosły o ponad 61 proc. Warto jednak pamiętać, że tylko 1/5 z tego wzrostu pensji jest wliczana do waloryzacji. A to mniej więcej 12 proc. I to już sprawia, że emerytura z 2008 rośnie do poziomu około 2,1 tys. zł w 2020 roku.

Przy okazji warto pamiętać, że rosnące pensje napędzają emerytury w dwa sposoby. Po pierwsze - w waloryzacji. Po drugie - im więcej Polacy zarabiają, tym większe składki płacą. A to właśnie od zebranych składek zależy wysokość świadczenia. Nowi emeryci, którzy mają na koncie więcej lat z wyższą pensją, też podbijają średnią.

Inne czynniki? To oczywiście również zmiana sposobu wyliczania waloryzacji, którą w ostatnim czasie co roku stosuje Prawo i Sprawiedliwość. Zamiast waloryzacji procentowej jest to waloryzacja procentowo-kwotowa z gwarantowaną sumą (wynosiła do tej pory 70 zł). Seniorzy nie dostają mniej niż wskazana kwota.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na średnią są dodatkowe świadczenia, takie jak tzw. "13-sta emerytura". Jednorazowy przelew "13-stej emerytury" podbija średnią o 100 zł. Tym bardziej, że akurat "13-stka" była wypłacana wszystkim seniorom.

bDfFIKPA
bDfFIKPS
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(311)
żenada propag...
3 miesiące temu
Może będę nieskromny ale na Śląsku od roku 1945 ludzie ciężko harowali a na ścianie wschodniej unikali jak mogli płacenia składek emerytalnych. Nie wiem czy można się teraz dziwić że ktoś kto harował i odprowadzał składki emerytalne miał dostawać niższą emeryturę od osób opłacających KRUS? Ciekawe po jaki ch. pan Ratajczak szczuje ścianę wschodnią na Śląsk? Czy było zlecenie?
m-53
3 miesiące temu
Pokazywanie współczesnych zarobków i wiązanie tego z emeryturami jest trochę bez sensu. Przecież przeciętny emeryt zaczynał pracę 45 - 60 lat temu. Przecież dopiero od lat 70/80 wprowadzono jakąś formę świadczeń dla rolników. Renta za ziemię. Z kolei w czasie komuny pensje były ujednolicone i urzędnik albo lekarz miał podobną pensję w całej Polsce.
Dariusz
3 miesiące temu
Wszyscy na górników ,którzy dużo zarabiają ale i płacą duże składki , a co powiedzieć o Kaście uprzywilejowanej --Sędziach- ,Prokuratorach Wojskowych, Policjantach, SOP ,BOR i innych służbach ----oni dużo zarabiają a nie płacą składek ,a dostają 75% ostatnich poborów.Tych ludzi jest kilkaset tysięcy , a górników 50 tyś.....Górnik zarabia 7000 zł a emerytury ma 4000 zł a Sędzia w sądzie zarabia od 12000 do 25000 zł i dostaje od 8000÷ 15000 zł albo i więcej nie płacąc ani złotówki składki.
bDfFIKPT
Franki
3 miesiące temu
Składka na ZUS 1300 zł, na KRUS 350 zł .miesięcznie ,Śląsk przemysł ciężki, ścianą wschodnią rolnictwo i wszystko jasne
Kpiarz
3 miesiące temu
Jak będziecie tak ciężko pracować jak Jarosław Kaczyński to będziecie mieli emeryturę powyżej 7 tys i jeszcze prawo do zarabiania bez ograniczeń 😁
Najnowsze komentarze (311)
bobo
2 miesiące temu
Inflacja stale 3%.A w realu?
AZ
2 miesiące temu
Podana kwota średniej emerytury za pierwszy kwartał 2020 r. podana na mapce tj.2482,25 zł. jest błędna , ponieważ po dokładnym zsumowaniu podanych na niej danych ze wszystkich województw i podzieleniu otrzymanej sumy przez ich ilość tj. przez 16 otrzymujemy wynik 2332,81 a nie jak jest podane 2482,25 !
Porządek
3 miesiące temu
Tylko oddajcie ludziom ich pieniądze i będzie OK
polak
3 miesiące temu
Najniższe emerytury mają tam gdzie płacą KRUS, czyli gdzie emerytury fundują im emeryci z reszty kraju swoim kosztem.
memo
3 miesiące temu
Dalsze dzielenie Polaków. Byle siać nienawiść
Pik
3 miesiące temu
Masakra!! Odczepcie sie od tego Śląska!!! Normalnie rasizm sie z tego robi! Niech sie kazdy zajmnie swoim życiem i swoimi problemami!!! Naprawde nie ma innych tematów??? Czy chociażby innych nacji narodowościowych w Polsce, ktorzy wyciagają z naszych podatków wiecej kasy niż górnicy??? Ruszczie ludzie troche swoimi głowami!!!
JOLKA
3 miesiące temu
A kto bronił rzucić podkarpackie i przyjechać do racy w kopalni ?????? Byli tacy , którzy tak robili i dziś mają w co włożyć ręce ! W tym kraju bezinteresowna zazdrość jest genetycznie uwarunkowana ! Miałam sąsiada, który o szóstej rano już czekał na otwarcie sklepu ( piwko ! ) i regularnie wyśmiewał mnie , że zapieprzam o tej godzinie do pracy . Dzisiaj napotkany , nie może przestać nadawać na nasz miejski MOPS , że tak mało DAJE mu kasy , a on ma POTRZEBY !!!!!!! Nawet na pis narzeka , bo jemu nie poprawiło się ! Oto Polska właśnie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
emeryt
3 miesiące temu
Mam 73 lat i nadal pracuje , bo za moich czasow odprowadzano składki grupowo. Po roku 1980 skasowano wszelka dokumentacje. Moglem udowodnić tylko staż pracy, ale nie zarobki , bo skasowano dokumentacje. PRAWO ZADZIAŁAŁO WSTECZ, DLA KRZYWDY OSOB PRACUJACYCH W ZAKŁADACH. Za 37 lat pracy dostaje 1770 zl netto , no to pracuje dalej aby mieć na świadczenia. Niestety nie bylem starszym bibliotekarzem i nie mam 6800 emerytury.
bDfFIKPL
krystyna
3 miesiące temu
Przepracowałam 30 lat jako pracownik socjalny. Niosłam pomoc innym. Teraz moja emerytura za 30 lat pracy i wychowanie dwójki dzieci to 1320 zl netto. Jak za to żyć, przecież pracowałam przeszło 3o lat. Myślę, ze emerytury do 2000 netto powinny byc zwolnione z podatku, albo jakaś rozsądna kwota wolna od podatku. W Anglii jest podobno kwota wolna od podatku do 50 tys zl. , a u nas chyba 3500 zl od lat. Tyle nam polskiej biedzie dal 1989 r.
VVV
3 miesiące temu
Rolnik płaci niski KRUS, ja bardzo wysoki ZUS. JAKIM PRAWEM MA MIEĆ TAKĄ SAMĄ EMERYTURĘ??!!!!!!
tato
3 miesiące temu
Wysokie emerytury na śląsku to górnicze, po 20 latach pracy, średnia emerytura reszty mieszkańców śląska jak w całej Polsce
SL
3 miesiące temu
tzw. województwo śląskie != Śląsk! Przestańcie mieszać - ten "śląsk" to ledwo skrawek Górnego Śląska
SL
3 miesiące temu
tzw. województwo śląskie != Śląsk! Przestańcie mieszać - ten "śląsk" to ledwo skrawek Górnego Śląska
Jar
3 miesiące temu
A żeby było mało to "Śląsk " w większości przechodził na emeryturę po 25 latach pracy , duzo wcześniej niż "biedne" Podkarpacie.
...
Następna strona