Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bon turystyczny. Jak złożyć wniosek i komu przysługuje?

Jak i gdzie złożyć wniosek o bon turystyczny? W jaki sposób będzie on działał? Komu przysługują dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy krok po kroku wszystko, co powinieneś wiedzieć o bonie turystycznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kto już w tym roku był na wakacjach nie musi się martwić. Bon turystyczny będzie można wykorzystać jeszcze przez ponad 1,5 roku.

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym została przyjęta przez Sejm w środę i teraz czeka na podpis prezydenta. Jak wygląda w ostatecznym kształcie?

Bon turystyczny w uproszczeniu przysługuje wszystkim tym, którzy pobierają 500+ oraz wszystkim tym, którzy sprawują opiekę nad dziećmi w systemie pieczy zastępczej. Nie ma tu kryterium dochodowego, pieniądze więc dostanie aż 6 mln dzieci.

Ile wyniesie kwota bonu? Dla wszystkich będzie to 500 złotych. Dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają oprócz tego jeszcze dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych, więc w sumie dla nich przewidziano 1000 złotych.

Obejrzyj: Co z bonem turystycznym 500+? Emilewicz komentuje

Wniosek o bon turystyczny. Gdzie i jak?

Choć ustawa została już uchwalona, to wciąż nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądała procedura wnioskowania o przyznanie bonu. Ministerstwo Rozwoju tłumaczy, że wykorzystana do tego będzie przede wszystkim Platforma Usług Elektronicznych ZUS.

Obecnie można za jej pośrednictwem złożyć wniosek o 500+ czy świadczenie "Dobry Start" (czyli 300+, nzywane też wyprawką szkolną). Po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw powinna się tam również pojawić możliwość zarejestrowania bonu turystycznego.

W przypadku rodziców dzieci niepełnosprawnych oprócz rejestracji trzeba będzie również złożyć oświadczenie, że dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dołączyć jego kopię do specjalnego formularza.

Bon turystyczny będzie miał formę elektroniczną. Nie dostaniemy go więc w żadnej papierowej wersji. Zostanie on przesłany na wskazany przez rodziców adres e-mail lub numer telefonu.

Na co można wydać bon turystyczny?

W ustawie wprost zapisano, że pieniądze z bonu można wykorzystać na opłacenie usług hotelarskich (noclegów) oraz imprez turystycznych. Nie ma więc mowy o tym, by zapłacić bonem za wspólny obiad w restauracji czy rodzinne wyjście do kina. Gastronomia, kultura czy rozrywka - te branże nie zostały objęte pomocą w ramach bonu turystycznego.

Co ważne, rodzice nie będą mogli też zapłacić za pobyt w hotelu, gdy dziecko zostanie w domu z dziadkami. Bon musi być wykorzystany na faktyczny wypoczynek dziecka.

Co więcej, bon będzie działał tylko w Polsce i to w obiektach, które zgłoszą się do programu. Listę takich obiektów i przedsiębiorców turystycznych będzie prowadziła Polska Organizacja Turystyczna. Na razie - co zrozumiałe - nie jest ona jeszcze gotowa.

W przypadku, gdy cena pobytu w hotelu lub wartość imprezy turystycznej nie przekroczy kwoty bonu turystycznego, to różnica pozostanie na koncie i będzie można wykorzystać ją po raz kolejny. Jeśli więc rodzic zapłaci za wyjazd dziecka 300 złotych, to zostanie mu jeszcze 200 złotych do wykorzystania w późniejszym terminie.

Do kiedy wykorzystać bon turystyczny?

Z wykorzystaniem bonu nie trzeba się będzie spieszyć. Rodziny, które tegoroczny urlop mają już za sobą, nie będą więc poszkodowane. Na wykorzystanie jednorazowego świadczenia będzie bowiem sporo czasu.

Ustawa przewiduje, że pieniądze można wydawać do marca 2022 roku. Jest na to ponad 1,5 roku. Jeśli więc ktoś nie wykorzysta bonu w tym roku, może to zrobić w czasie kolejnych ferii lub przyszłorocznych wakacji. A nawet i za dwa lata, o ile opłaci wyjazd do końca marca 2022 roku.

Co istotne, prawo do otrzymania bonu przysługiwać będzie również na dzieci, które urodzą się do końca 2021 roku. To znaczy, że nawet dziecko urodzone w listopadzie lub grudniu 2021 roku otrzyma prawo do bonu turystycznego. Będzie tylko miało mniej czasu na jego wykorzystanie, bo zaledwie 3-4 miesiące.

Wciąż nie wiadomo, kiedy pieniądze zaczną trafiać do rodziców. Ustawa wciąż nie weszła w życie, a systemy Polskiej Organizacji Turystycznej i ZUS wymagają dostosowania do nowego programu.

Rząd twierdzi, że na pewno zdąży ze wszystkim do końca miesiąca. - 26 lipca wypłacimy pieniądze z tego świadczenia - zapewniała kilka dni temu minister Jadwiga Emilewicz. Zostało więc 10 dni.

Więcej szczegółów poznamy wtedy, gdy ustawa wejdzie w życie. Czyli dzień po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-07-2020

KOMBIWychowałam dzieci bez 500+, 300+, zasiłków rodzinnych (prowadzi lam własną działalność). Choć czasem było cienko, to wyrośli na porządnych podatników. … Czytaj całość

16-07-2020

HhhfBzdura ,jak cala ta nasza partia ,przekupują ludzi

16-07-2020

Aga123Śmieszne to dzieci nie będą jedli skoro za obiad czy śniadanie nie będzie można zapłacić

Rozwiń komentarze (62)