Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Polskie dyskonty odzieżowe zamkną 125 sklepów. Inaczej nie przetrwają

0
Podziel się:

TXM planuje sukcesywne zamknięcie mniej rentownych sklepów w Polsce i za granicą oraz osiągnięcie docelowo około 250 placówek pod koniec tego roku - poinformował p.o. prezesa Bogusz Kruszyński.

Przez błąd zarządu prężnie rozwijająca się sieć teraz musi się zwinąć
Przez błąd zarządu prężnie rozwijająca się sieć teraz musi się zwinąć (Materiały prasowe, txm)

Na koniec pierwszego kwartału 2019 r. łączna liczba placówek TXM wynosiła 375, z tego 44 za granicą. Plany restrukturyzacyjne wskazują, że zamkniętych zostanie 125 z nich.

- Łącznie z tymi zamknięciami, które wcześniej zapowiadaliśmy chcemy zamknąć około 80 sklepów TXM w kraju i wszystkie za granicą. Myślę, że do końca lipca wygasimy naszą działalność w Rumunii i na Słowacji - powiedział Kruszyński podczas konferencji.

Zobacz też: Zakaz handlu w rządowych analizach. Minister Emilewicz: "Będziemy weryfikować"

- Przyjrzeliśmy się dokładnie naszym lokalizacjom i ich potencjale rentowności. Poprzez zamknięcie nierentownych i nierokujących sklepów Spółka ograniczy ubytki gotówki, a z drugiej strony poprawi płynność finansową, dzięki efektowi uwolnienia kapitału obrotowego - dodał.

Około 60 sklepów TXM uda się stosunkowo szybko zamknąć w ciągu roku, a część być może będzie musiała poczekać na wygaśnięcie umów lub ich renegocjacje - wskazał prezes.

Zdaniem Kruszyńskiego, wraz z redukcją innych kosztów związanych z logistyką, kosztów ogólnego zarządu i zmniejszeniu budżetu reklamowego spółka "wejdzie na drogę rentowności".

- Po zmniejszeniu liczby sklepów sprzedaż z metra kwadratowego wzrośnie. W naszej opinii, import dodaje do marży zawsze kilka punktów procentowych, a dzięki akredytywom, jakie mamy jesteśmy w stanie utrzymać import na poziomie jednej trzeciej oferty sieci - dodał Kruszyński.

Zatrzymać wypływ gotówki

Restrukturyzacja zakłada wyeliminowanie wszelkich operacji, które powodują wypływ gotówki ze spółki. Wraz z redukcją sieci ma trwać także optymalizacja asortymentowa. - Tak, aby w 2020 roku już każdy miesiąc roku był dobrze przez nas przeanalizowany pod tym kątem - podkreślił p.o. prezesa.

W maju w TXM rozpoczęto restrukturyzację w formie przyspieszonego postępowania układowego i do 20 września spółka musi przedstawić m.in.: listę wierzytelności i wierzycieli, plan restrukturyzacji i propozycje układowe.

- Jestem optymistą i myślę, że w połowie lipca będziemy chcieli już mieć tą układankę poukładaną i przedstawić wszystko w szczegółach. Sąd po otrzymaniu listy wierzycieli rozpocznie wysyłkę kart do głosowania, a jest ich około 960. Sądzimy, że ten proces głosowania może potrwać około dwóch miesięcy - dodał Kruszyński w rozmowie z dziennikarzami.

Według niego, Redan jak i Concordia (znaczący akcjonariusz TXM) nie mają planów ewentualnego zwiększenia zaangażowania w TXM.

Pod koniec maja bieżącego roku Spółka poinformowała o zawarciu aneksu do umowy z bankami finansującymi (PKO BP S.A. oraz ING S.A.) o utrzymaniu status quo spłaty zadłużenia. Aneks zagwarantował spółce wydłużenie obowiązującej umowy oraz okresów kredytowania.

- Dzięki podpisaniu aneksu z bankami TXM zyskało niezbędny czas na przeprowadzenie restrukturyzacji. Bardzo nas cieszy, że banki postanowiły po raz kolejny okazać nam swoje zaufanie. Jako Zarząd jesteśmy przekonani o sukcesie wdrożenia i przeprowadzenia efektywnego programu restrukturyzacyjnego - podsumował Marcin Łużniak, wiceprezes TXM.

Zgodnie ze wcześniejszymi założeniami, spółka chce, aby propozycje układowe zagwarantowały pełne zaspokojenie wierzycieli w zakresie kwot głównych, częściowo w formie konwersji wierzytelności na akcje nowej emisji, a częściowo w postaci spłat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)