Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważne zmiany na warszawskiej giełdzie

0
Podziel się:

Z polskiego prawa zniknie pojęcie publicznego obrotu. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) nie będzie już wyrażać zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, natomiast pojawi się instytucja zatwierdzania prospektu emisyjnego przez Komisję w związku z ofertą publiczną lub ubieganiem się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym.

Z polskiego prawa zniknie pojęcie publicznego obrotu. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) nie będzie już wyrażać zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, natomiast pojawi się instytucja zatwierdzania prospektu emisyjnego przez Komisję w związku z ofertą publiczną lub ubieganiem się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym.

Zmiany wchodzą w życie 24 października. Są skutkiem trzech ustaw regulujących rynek kapitałowy i zastępujących prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Ustawę o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, ustawę o obrocie instrumentami finansowymi i ustawaę o nadzorze nad rynkiem kapitałowym uchwalił w lipcu Sejm.

Warto też wiedzieć, że teraz maklerzy będą mogli świadczyć usługi doradcze, a doradcy zarządzać portfelami swoich klientów

Zaostrzone zostaną też kary za manipulowanie kursami. Ścigane będą także działania mające na celu wpłynięcie na kurs akcji spółki, która dopiero planuje zadebiutować na parkiecie.

Emisja bez prospektu i bez memorandum

"Emisje będzie można przeprowadzić z prospektem, z memorandum, czy też bez tych dokumentów, o ile emitent i akcjonariusze nie będą zainteresowani notowaniem akcji na rynku. A jeśli nawet zmienią zdanie, to spółka przygotuje prospekt, już po zebraniu kapitału i po przejściu procedury zatwierdzającej (KPWiG) i dopuszczającej (GPW)
wprowadzi dane papiery na rynek giełdowy bądź na CeTO" – mówi Rafał Chwast, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych (SEG). Dodał, że będzie to znaczącym usprawnieniem dla rynku.

*Bez przymusu rynku regulowanego *

Z prawa zniknie przymus rynku regulowanego, co oznacza, że przestanie istnieć obowiązek wprowadzania na giełdę każdej nowej emisji akcji przez spółkę giełdową. Zdaniem Chwasta, daje to emitentom "możliwość szybkiego reagowania na zmiany koniunktury, może to wpływać na ich aktywność emisyjną, a w efekcie na płynność. Może być więcej ofert kierowanych do określonych odbiorców".
* Nie mogą odmówić zatwierdzenia prospektu*

KPWiG nie będzie mogła odmówić zatwierdzenia prospektu, chyba że jego forma lub treść będzie niezgodna z wymogami prawa. W trakcie procedury w Komisji sprawdzana będzie jedynie zgodność zawartości dokumentu z wymogami formalnymi. Odpowiedzialność za nieprawdziwe informacje i celowe pominięcie lub przemilczenie ważnych informacji spadnie na autorów prospektu.

"To konsekwencja większej swobody w prezentacji działalności (forma prospektu, kształt sprawozdań finansowych) emitenta, możliwości samodzielnego decydowania o opóźnieniu publikacji niektórych informacji" - powiedział prezes SEG.

Są też rozwiązania, z których zadowoleni będą inwestorzy. "Będą mieli możliwość odstąpienia od zapisu na akcje, jeśli w trakcie oferty emitent opublikuje aneks do prospektu, i to niezależnie od charakteru tych zmian" - powiedział Chwast.

KPWiG będzie też mogła nakazać wstrzymanie oferty publicznej lub nawet jej zakazać, w przypadku naruszenia lub uzasadnionego podejrzenia naruszenia prawa.

Europejski paszport

Na podstawie nowych przepisów emitent, którego prospekt został zatwierdzony w Polsce, będzie mógł zabiegać o kapitał we wszystkich krajach Unii Europejskiej bez konieczności ponownego zatwierdzania tam prospektu emisyjnego (tzw. "jednolity paszport europejski"). Podobnie będzie z zagranicznymi firmami z całej UE.

Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi wprowadza szeroką definicję instrumentu finansowego; odnosi się ona nie tylko do instrumentów funkcjonujących na rodzimym rynku kapitałowym, ale również do instrumentów finansowych istniejących na bardziej rozwiniętych rynkach.
Inną zmianą jest wprowadzenie możliwości tworzenia alternatywnych systemów obrotu, czyli systemów niegiełdowych. Ma to ułatwić dostęp do kapitału mniejszym firmom, których nie stać na ponoszenie kosztów giełdowych.

Zwiększyć ma się nadzór nad transakcjami podejrzanymi - podmioty nadzorowane przez KPWiG będą obowiązane do przekazania Komisji informacji o każdym uzasadnionym podejrzeniu manipulacji instrumentem finansowym. Określono też, czym jest manipulacja kursami.

giełda
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)