Notowania

budownictwo
15.11.2019 16:12

Port Gdynia zawarł umowę z doradcami w projekcie nowego terminala kontenerowego

Zarząd Portu Morskiego Gdynia podpisał umowę z konsorcjum firm doradczych ws. wsparcia w procesie zawarcia i uruchomienia umowy z partnerem prywatnym w projekcie PPP na nowy głębokowodny terminal kontenerowy, podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Terminal powstanie na wodach u wejścia do obecnego portu w Gdyni; wartość inwestycji wyniesie ok. 3,5 mld zł netto.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Cieszę się, że dziś ten ważny i skomplikowany projekt przechodzi do kolejnego etapu realizacji. To czas, w którym musimy szukać coraz więcej możliwości finansowania poza dotacjami unijnymi, a partnerstwo publiczno-prywatne jest bardzo dobrym rozwiązaniem" - powiedział wiceminister Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. PPP, cytowany w komunikacie.

Konsorcjum firm doradczych tworzą: EY, Domański Zakrzewski Palinka i WYG International. Jego zadaniem będzie wspomaganie zarządu portu w procesie prowadzącym do zawarcia i uruchomienia umowy z partnerem prywatnym. Konsorcjum firm doradczych przeprowadzi między innymi oceny efektywności i studium wykonalności. Umowa obejmuje doradztwo kompleksowe, co oznacza, że konsorcjum doradców zapewnia wsparcie ekspertów prawnych, finansowo-ekonomicznych, technicznych oraz rynkowych, podano także.

Postępowanie na wybór partnera prywatnego ma być formalnie ogłoszone w 2020 roku. Projekt rozbudowy Portu Gdynia będzie tym samym jedną z inwestycji realizujących zobowiązanie przyjęte w "Polityce Rządu w zakresie rozwoju rynku PPP", dodano.

Inwestycja ma być portem głębokowodnym mającym możliwość obsługiwania największych jednostek. Port, wyposażony w intermodalny terminal kolejowy, będzie służył do przeładunku kontenerów. Znajdzie się w nim również miejsce do składowania komponentów morskich farm wiatrowych. Pojemność portu wyniesie 2,5 mln TEU, przypomina także MFiPR.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-11-2019

WiolaPo co konsorcjum tylu firm, żeby wyłonić 1 partnera? Wyłonili prywatnych partnerów po to, żeby wyłonić partnera. To będą jedna z kilku firm które w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)