Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poselski projekt ustawy zakłada obniżenie wymiaru tzw. podatku miedziowego o 15%

0
Podziel się:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, który wpłynął dziś do Sejmu, przewiduje obniżenie o 15% wymiaru tzw. podatku miedziowego. Skutkiem finansowym będzie obniżenie wpływu do budżetu państwa o szacunkowo 180 mln zł w 2019 r. oraz 240 mln zł w latach kolejnych.

Poselski projekt ustawy zakłada obniżenie wymiaru tzw. podatku miedziowego o 15%

"Jeżeli średnia cena miedzi przekracza 15 000 zł za tonę, stawkę podatku za tonę wydobytej miedzi oblicza się według następującego wzoru: stawka podatku = [0,033 × średnia cena miedzi + (0,001 × średnia cena miedzi)2,5] x 0,85, przy czym maksymalna stawka podatku wynosi 16 000 zł za tonę" - czytamy w projekcie.

Jeżeli średnia cena miedzi nie przekracza 15 000 zł za tonę, stawkę podatku za tonę wydobytej miedzi proponuje się obliczać według wzoru: stawka podatku = (średnia cena miedzi - 13 012 zł2))
× 0,374, przy czym minimalna stawka podatku wynosi 0,5% średniej ceny miedzi.

Jeżeli średnia cena srebra przekracza 1200 zł za kilogram, stawkę podatku za kilogram wydobytego srebra proponuje się obliczać według wzoru: stawka podatku = [0,125 × średnia cena srebra + (0,001 × średnia cena srebra)] x0,85, przy czym maksymalna stawka podatku wynosić ma 2100 zł za kilogram.

Jeżeli średnia cena srebra nie przekracza 1200 zł za kilogram, stawkę podatku za kilogram wydobytego srebra proponuje się obliczać według wzoru: stawka podatku = (średnia cena srebra - 1085 zł) × 0,638, przy czym minimalna stawka podatku wynosić ma 0,5% średniej ceny srebra.

"Obniżenie wymiaru podatku od niektórych kopalin o 15% (szacunkowo 180 mln zł w 2019 roku oraz 240 mln zł w latach kolejnych) udostępni dodatkowe fundusze KGHM Polska Miedź S.A., które istotnie przełożą się na długoterminową stabilność i rozwój spółki. Znacznemu zwolnieniu ulegnie trend wzrostowy zadłużenia KGHM, które mogłoby w długiej perspektywie zagrozić istnieniu wielu tysięcy miejsc dobrze opłacanej pracy. Jednocześnie możliwe będzie spokojne planowanie wydobycia i przerobu rud na kolejne dziesięciolecia. KGHM pozostanie głównym silnikiem gospodarczym regionu Dolnego Śląska i Zagłębia Miedziowego" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zdaniem wnioskodawców, uwolnione fundusze umożliwią zwiększone inwestycje w eksplorację i eksploatację złóż rud miedzi, co przełoży się na lepszą sytuację ekonomiczną regionu, pracowników spółki i ich rodzin oraz samorządów terytorialnych.

"W długiej perspektywie obniżka podatku od niektórych kopalin może przełożyć się również na zupełnie nowe inwestycje krajowe KGHM poza Zagłębiem Miedziowym, a zlokalizowane na pozyskanych lub pozyskiwanych koncesjach (m.in. złoża polihalitu w okolicach Pucka w woj. pomorskim, złoża miedzi w woj. lubuskim). Pozwoliłoby to większej liczbie regionów, a nie tylko Dolnemu Śląskowi, na istotne wzbogacenie się dzięki efektywnej gospodarczo działalności wydobywczej KGHM Polska Miedź S.A. na ich obszarze" - czytamy dalej.

Skutkiem finansowym obniżenia wymiaru podatku od niektórych kopalin o 15%, będzie obniżenie wpływu do budżetu państwa o szacunkową kwotę 180 mln zł w 2019 roku oraz 240 mln zł w latach kolejnych.

"Jednakże, w ocenie wnioskodawców, powyższe obniżenie wpływów z podatku od niektórych kopalin w dużej mierze zrównoważone zostanie dodatkowymi wpływami z podatku CIT i VAT odprowadzanych przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz podmioty kooperujące, a także pośrednio poprzez wpływy fiskalne samorządu terytorialnego i odprowadzany PIT pracowników spółki" - wskazano w uzasadnieniu.

Wnioskodawcy zaproponowali, by ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)