Miedziński przypomina, że COVID-19 wprowadził światową gospodarkę w stan recesji o głębokości niespotykanej od czasu Wielkiego Kryzysu. W ciągu zaledwie 3 miesięcy między styczniem a kwietniem Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) dokonał niespotykanej rewizji prognoz PKB dla świata aż o 6,3 pkt proc.
"Od maja do sierpnia br. sytuacja przestała się pogarszać i widać symptomy systematycznej normalizacji w wielu branżach - także tych, w których inwestycje oparte są w dużej części na produktach leasingowych. Należy szacować, że w Polsce recesja w 2020 będzie relatywnie płytka, a już w 2021 może nastąpić widoczne odbicie. Wyniki gospodarki w krótkim terminie zdeterminowane będą przez tempo odmrażania aktywności. Istotne znaczenie w tym względzie ma skuteczność antykryzysowych mechanizmów wpływających na stan rynku pracy i zachowanie potencjału gospodarki oraz zmiany w otoczeniu zewnętrznym" - napisał prezes ARP Leasing w analizie.
Podkreślił, że wzrost bezrobocia będzie ograniczony przez duży zakres antykryzysowych działań rządu mających na celu ochronę szczególnie miejsc pracy (tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa).
"Publikowane podsumowania wyników branży leasingowej po pierwszym półroczu br. wskazują, że finansowania leasingowe były o 1/4 niższe niż przed rokiem. Jednak należy wskazać, że w kwietniu, a więc w czasie kulminacji gospodarczego zamrożenia, spadek wynosił nawet 1/2. Wynik całego półrocza można więc przyjąć z ostrożnym optymizmem, tym bardziej, że już czerwiec br. okazał się nawet lepszy od czerwca 2019 r. o 0,5%. Analizując te trendy można nawet przypuszczać, że bieżący rok - pomimo trudności - może wskazać w rezultacie 'jedynie' 20-proc. spadek r/r. Ta sytuacja to wynik nie tylko adaptacji do nowych, wymagających warunków otoczenia gospodarczego, ale też istotny wpływ wielokanałowych instrumentów wsparcia tarczy antykryzysowej oraz wakacji leasingowych (czasowego zawieszenia płatności rat leasingowych przez komercyjne firmy leasingowe) na stabilizację nastrojów wśród przedsiębiorców. To wszystko razem powoduje też, że na rynek trafia obecnie mniej windykowanych i zwracanych maszyn oraz pojazdów
poleasingowych co może być nieco zaskakujące, bo następstwem COVID-19, takie sytuacje mogły być raczej częstsze" - wskazał Miedziński.
Zwrócił jednocześnie uwagę na znaczne zróżnicowanie sytuacji płynnościowej i potrzeb w wielu branżach.
"Nadal spore trudności sygnalizują sektory związane z TSL, osobowymi przewozami autokarowymi, branża hotelarska czy eventowa, dla których staramy się także z naszego poziomu, w ramach Grupy PFR i w miarę realnych możliwości wskazywać rozwiązania w zakresie dostępnych instrumentów finansowych tarczy antykryzysowej. Natomiast widzimy też z perspektywy ostatnich miesięcy, że dla wielu branż obecna sytuacja jest wręcz szansą dla odnowienia wysłużonego parku maszynowego, wzmocnienia swojej pozycji konkurencyjnej, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych czy pozyskania nowych odbiorców. Tak dzieje się w obszarze potrzeb i związanych z nimi leasingów maszyn i urządzeń, linii i ciągów technologicznych dla których utrzymujemy niezmiennie naszą atrakcyjną ofertę komercyjną" - podkreślił prezes.
Zadeklarował, że priorytetem ARP Leasing pozostaje udzielenie wsparcia w ramach wdrożonych już i zmodyfikowanych na bazie doświadczeń ostatnich miesięcy produktów jak najszerszej grupie przedsiębiorców.
"Spodziewamy się zwiększonego zainteresowania naszymi instrumentami w nadchodzącym, ostatnim, czwartym kwartale bieżącego roku, szczególnie w kontekście kończących się sześciomiesięcznych 'wakacji' leasingowych w firmach komercyjnych. Obserwujemy już zwiększoną liczbę wpływających wniosków. Obecnie nasz program pomocowy zapewnia efektywne oddziaływanie na poprawę wskaźników płynności krótkoterminowej w przedsiębiorstwie. Zarówno refinansowanie umów środków transportu z długim okresem karencji po ich przejęciu od dotychczasowych leasingodawców, jak i #Maszyneria (także dostępna z karencją w spłacie) w ramach której uwalniamy wcześniej zainwestowany kapitał w formie leasingu zwrotnego - wraz z pożyczkami oferowanymi przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. - istotnie wpływają na stabilizację bieżącej sytuacji w małych i średnich firmach odbudowujących swój potencjał w trudnych warunkach otoczenia dotkniętego pandemią COVID-19" - podsumował Miedziński.
ARP Leasing Sp. z o.o. jest spółką zależną od Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP). ARP Leasing prowadzi działalność polegającą na oferowaniu gamy produktów leasingowych (leasing operacyjny, leasing finansowy, leasing zwrotny), na warunkach komercyjnych, dla obecnych klientów ARP (w tym w szczególności spółek z Grupy ARP) i komplementarnie w ramach uzupełnienia oferty dla MŚP także dla nowych klientów.