Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
05.06.2020 09:59

Prezes Enei zrezygnował ze stanowiska. Co z dywidendą?

Mirosław Kowalik złożył rezygnację z funkcji prezesa Enei – poinformowała spółka. W czwartek Enea podała także, że zarząd zarekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
Prezes Enei zrezygnował ze stanowiska. Co z dywidendą?

Mirosław Kowalik złożył rezygnację z funkcji prezesa Enei oraz z członkostwa w zarządzie spółki z dniem 5 czerwca, nie podając przyczyn rezygnacji. Kowalik pełnił funkcję prezesa Enei od 2016 roku.

Rada nadzorcza spółki delegowała Pawła Szczeszka, członka rady nadzorczej, do czasowego wykonywania czynności prezesa na okres do trzech miesięcy.

W czwartek Enea poinformowała także, że zarząd zarekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku netto za 2019. Enea chce przeznaczyć cały zysk wysokości 283,3 mln zł na inwestycje.

Rekomendacja zarządu jest konsekwencją "znacznych potrzeb inwestycyjnych", wynikających między innymi ze strategii rozwoju grupy do 2030 roku z perspektywą 2035 roku.

W ubiegłym roku Enea również przeznaczyła zysk (wysokości 727,1 mln zł) na finansowanie inwestycji.

Ostatni raz Enea wypłaciła dywidendę w 2017 roku. Łącznie na ten cel trafiło wówczas 110,36 mln zł, a dywidenda na akcję wyniosła 0,25 zł.

W czwartek Enea podała wyniki za 2019 rok, które okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki. EBITDA wyniosła 3,41 mld zł, co oznacza wzrost o 45,2 proc. rok do roku.

W 2019 roku najwyższa EBITDA, 1,6 mld zł, zrealizowana została w obszarze Wytwarzania Na wynik obszaru pozytywnie wpłynął wzrost rynkowych cen energii, spowodowany wzrostem cen CO2 i paliwa produkcyjnego, oraz rozwiązanie rezerwy dotyczącej farmy wiatrowej Skoczykłody (w kwocie 129 mln zł).

W obszarze Wydobycia osiągnięta została EBITDA na poziomie 771 mln zł, a pozytywnie na wynik segmentu wpływ miała zwiększona sprzedaż węgla (przy wyższym wydobyciu netto) oraz wyższa cena sprzedaży. Obszar Dystrybucji odnotował wynik EBITDA na poziomie 1,1 mld zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo, enea, dywidenda
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2020

Twój nickDlaczego mają się dzielić dywidendą skoro ta nie starcza nawet na odprawę prezia?🤔

06-06-2020

asczują koniec swojej kadencji. trzeba coś zostawić, żeby się podzielić na odchodne.

06-06-2020

elektrykZrezygnował bo zarząd będzie inwestował w dude. Najlepszy biznes na przyszłe pięć lat.

Rozwiń komentarze (8)