Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prezes Enei zrezygnował ze stanowiska. Co z dywidendą?

8
Podziel się

Mirosław Kowalik złożył rezygnację z funkcji prezesa Enei – poinformowała spółka. W czwartek Enea podała także, że zarząd zarekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 rok.

Prezes Enei zrezygnował ze stanowiska. Co z dywidendą?
Prezes Enei zrezygnował ze stanowiska. Co z dywidendą?
bEpPTSOd

Mirosław Kowalik złożył rezygnację z funkcji prezesa Enei oraz z członkostwa w zarządzie spółki z dniem 5 czerwca, nie podając przyczyn rezygnacji. Kowalik pełnił funkcję prezesa Enei od 2016 roku.

Rada nadzorcza spółki delegowała Pawła Szczeszka, członka rady nadzorczej, do czasowego wykonywania czynności prezesa na okres do trzech miesięcy.

W czwartek Enea poinformowała także, że zarząd zarekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku netto za 2019. Enea chce przeznaczyć cały zysk wysokości 283,3 mln zł na inwestycje.

bEpPTSOf

Rekomendacja zarządu jest konsekwencją "znacznych potrzeb inwestycyjnych", wynikających między innymi ze strategii rozwoju grupy do 2030 roku z perspektywą 2035 roku.

W ubiegłym roku Enea również przeznaczyła zysk (wysokości 727,1 mln zł) na finansowanie inwestycji.

Ostatni raz Enea wypłaciła dywidendę w 2017 roku. Łącznie na ten cel trafiło wówczas 110,36 mln zł, a dywidenda na akcję wyniosła 0,25 zł.

bEpPTSOl

W czwartek Enea podała wyniki za 2019 rok, które okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki. EBITDA wyniosła 3,41 mld zł, co oznacza wzrost o 45,2 proc. rok do roku.

W 2019 roku najwyższa EBITDA, 1,6 mld zł, zrealizowana została w obszarze Wytwarzania Na wynik obszaru pozytywnie wpłynął wzrost rynkowych cen energii, spowodowany wzrostem cen CO2 i paliwa produkcyjnego, oraz rozwiązanie rezerwy dotyczącej farmy wiatrowej Skoczykłody (w kwocie 129 mln zł).

W obszarze Wydobycia osiągnięta została EBITDA na poziomie 771 mln zł, a pozytywnie na wynik segmentu wpływ miała zwiększona sprzedaż węgla (przy wyższym wydobyciu netto) oraz wyższa cena sprzedaży. Obszar Dystrybucji odnotował wynik EBITDA na poziomie 1,1 mld zł.

bEpPTSOm

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpPTSOG
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
Pyra
rok temu
A jak coś chcesz załatwić, np wymiemić liczmik zgodnie z przepisami to biuro obsługi klienta nie ma pojęcia jak to załatwić, bo jest enea i enea operator, niekompatybilne systemowo. W sobotę padła sieć,nic nie można załatwic. Skandal. Opisana sytuacja z minionej w Poznaniu.
uwe
rok temu
ciekawe czy przed ostatnim posiedzeniem zarządu także była msza święta i biskup jako gość? Ta kasa to pójdzie na Poznańskie parafie w ramach rekompensaty nza covid czy do dudy?
padres
rok temu
enea to niemiecka spolka energetyczna ktora sprzedal polska lewandowski niemcom !!!!!!!!!!!!!!!!!!
bEpPTSOH
patriotka
rok temu
tego rodzaje spółki winny być dawno sprywatyzowane.Polacy płacą za energię,gaz,wodę itp.i dzięki nam mają pieniądze(nie pracują na kopalni,na taśmie,w sklepie) Gyby nie płacone rachunki,odcięliby prąd,gaz.Prezesi mają za duże wynagrodzenie!
elektryk
rok temu
Zrezygnował bo zarząd będzie inwestował w dude. Najlepszy biznes na przyszłe pięć lat.