Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prezes Enei zrezygnował ze stanowiska. Co z dywidendą?

8
Podziel się

Mirosław Kowalik złożył rezygnację z funkcji prezesa Enei – poinformowała spółka. W czwartek Enea podała także, że zarząd zarekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 rok.

Prezes Enei zrezygnował ze stanowiska. Co z dywidendą?
Prezes Enei zrezygnował ze stanowiska. Co z dywidendą?
bDIbprBx

Mirosław Kowalik złożył rezygnację z funkcji prezesa Enei oraz z członkostwa w zarządzie spółki z dniem 5 czerwca, nie podając przyczyn rezygnacji. Kowalik pełnił funkcję prezesa Enei od 2016 roku.

Rada nadzorcza spółki delegowała Pawła Szczeszka, członka rady nadzorczej, do czasowego wykonywania czynności prezesa na okres do trzech miesięcy.

W czwartek Enea poinformowała także, że zarząd zarekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku netto za 2019. Enea chce przeznaczyć cały zysk wysokości 283,3 mln zł na inwestycje.

bDIbprBz

Rekomendacja zarządu jest konsekwencją "znacznych potrzeb inwestycyjnych", wynikających między innymi ze strategii rozwoju grupy do 2030 roku z perspektywą 2035 roku.

W ubiegłym roku Enea również przeznaczyła zysk (wysokości 727,1 mln zł) na finansowanie inwestycji.

Ostatni raz Enea wypłaciła dywidendę w 2017 roku. Łącznie na ten cel trafiło wówczas 110,36 mln zł, a dywidenda na akcję wyniosła 0,25 zł.

bDIbprBF

W czwartek Enea podała wyniki za 2019 rok, które okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki. EBITDA wyniosła 3,41 mld zł, co oznacza wzrost o 45,2 proc. rok do roku.

W 2019 roku najwyższa EBITDA, 1,6 mld zł, zrealizowana została w obszarze Wytwarzania Na wynik obszaru pozytywnie wpłynął wzrost rynkowych cen energii, spowodowany wzrostem cen CO2 i paliwa produkcyjnego, oraz rozwiązanie rezerwy dotyczącej farmy wiatrowej Skoczykłody (w kwocie 129 mln zł).

W obszarze Wydobycia osiągnięta została EBITDA na poziomie 771 mln zł, a pozytywnie na wynik segmentu wpływ miała zwiększona sprzedaż węgla (przy wyższym wydobyciu netto) oraz wyższa cena sprzedaży. Obszar Dystrybucji odnotował wynik EBITDA na poziomie 1,1 mld zł.

bDIbprBG

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDIbprCa
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(8)
Twój nick
9 miesięcy temu
Dlaczego mają się dzielić dywidendą skoro ta nie starcza nawet na odprawę prezia?🤔
as
9 miesięcy temu
czują koniec swojej kadencji. trzeba coś zostawić, żeby się podzielić na odchodne.
elektryk
9 miesięcy temu
Zrezygnował bo zarząd będzie inwestował w dude. Najlepszy biznes na przyszłe pięć lat.
bDIbprCb
rola
9 miesięcy temu
Muszą kupowac polski węgiel, 2 x droższy niż lepszy zagraniczny. Gospodarka księżycowa. Stopy procentowe niższe niż inflacja, niedługo przywrócą SKRy i kółka rolnicze.
Pyra
9 miesięcy temu
A jak coś chcesz załatwić, np wymiemić liczmik zgodnie z przepisami to biuro obsługi klienta nie ma pojęcia jak to załatwić, bo jest enea i enea operator, niekompatybilne systemowo. W sobotę padła sieć,nic nie można załatwic. Skandal. Opisana sytuacja z minionej w Poznaniu.