Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes ING BSK: Pandemia uwydatniła problemy części banków z budową kapitału

0
Podziel się

Warszawa, 05.11.2020 (ISBnews) - Pandemia silniej uwydatniła problemy niektórych banków związane z brakiem zdolności do samodzielnego generowania wystarczającego poziomu kapitałów. Ze względu na silne obciążenia sektora i drastyczny spadek wskaźnika zwrotu z kapitałów (ROE) polski sektor od dłuższego czasu nie jest już atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych, ocenił prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz. 

Prezes ING BSK: Pandemia uwydatniła problemy części banków z budową kapitału
bEgdyfxh

"W Polsce nie mamy problemów z procesami konsolidacyjnymi, mamy do czynienia z procesami 'wypadania' banków, które nie są w stanie generować samodzielnie zdolności do generowania kapitału wystarczającego do funkcjonowania w tym splocie okoliczności. Wraz z wystąpieniem pandemii i uderzeniem rośnie liczba podmiotów, które mają kłopot z przetrwaniem na tym rynku. Podstawowym elementem w tym zakresie - poza innymi - ciągle pozostaje fakt nadmiarowego obciążenia sektora, bo oprócz elementów pandemicznych, cyklicznych jest jeszcze ten element obciążeń" - powiedział Bartkiewicz podczas wideokonferencji, zapytany, czy ING Bank Śląskie jest zainteresowany konsolidację polskiego sektora bankowego.

Jak podkreślił "przejęcie nie zwalnia z obciążeń", więc inwestorzy nie są zainteresowani procesami M&A na polskim rynku.

"Skłonność przejmowania podmiotów, przy wysokim poziomie obciążeń i spadający, wskaźniku ROE w Polsce, który z poziomów najwyższych w Europie ląduje na końcu systemu europejskiego oznacza, że ten sektor nie jest już zabawą dla wszystkich, a przejmowanie aktywów wiąże się z braniem na siebie poważnego ryzyka, które każde połączenie niesie z sobą, a dodatkowo jest też kwestia obciążeń regulacyjno-administracyjnych" - podkreślił.

bEgdyfxj

"Jeśli pojawi się duża grupa podmiotów, które są w kłopotach, polskie banki będą miały trudności z absorpcją tego poprzez przejęcia, a na przyjście kapitału z zewnątrz nie ma co liczyć, bo Polska jest nieatrakcyjnym krajem, to wówczas mamy [...] problem, bo nie mamy rozwiązania rynkowego, które pozwala z takim problemem sobie poradzić. Mówimy o tym od wielu lat. Pandemia tylko ten problem ujawniła w sposób bardziej widoczny" - zaznaczył Bartkiewicz.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 158,61 mld zł na koniec 2019 r.

bEgdyfxK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)