Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Prezes JSW pisze list do pracowników. Zapowiada program oszczędnościowy

31
Podziel się

Koronakryzys uderzył w górnictwo. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) ubiegły rok zakończyła 1,5 mld zł pod kreską. Prezes zapowiada oszczędności, ale przekonuje, że cięcia nie dotkną bezpośrednio pracowników.

Prezes JSW pisze list do pracowników. Zapowiada program oszczędnościowy
Nowa szefowa JSW Barbara Piontek napisała list do pracowników. (mat. prasowe, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna)
bDYnmOLF

JSW zamierza wdrożyć program oszczędnościowy, ale bez redukcji miejsc pracy i wynagrodzeń pracowników. Na razie jednak nowa prezes nie zdradza wielu szczegółów.

"Oczywistą jest dla mnie sytuacja, w której nasi górnicy i pracownicy zakładów przeróbczych będą mieli przedłużone gwarancje zatrudnienia. Zobowiązuję się dbać o wszystkich pracowników JSW, bo jesteście największą wartością spółki" - napisała prezes JSW we wtorkowym liście do ponad 22-tysięcznej załogi firmy.

bDYnmOLH

W tym roku wygasają 10-letnie gwarancje zatrudnienia, udzielone załodze JSW w roku debiutu giełdowego spółki. Równolegle trwają negocjacje umowy społecznej, określającej szczegóły transformacji górnictwa - jednym ze związkowych postulatów są właśnie gwarancje zatrudnienia.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

Wtorkowy list do załogi to pierwsze skierowane do pracowników wystąpienie nowej prezes JSW, pełniącej swoją funkcję od początku marca. Barbara Piontek zapowiedziała, że niebawem zostanie zatwierdzony plan techniczno-ekonomiczny JSW na 2021 rok, który ma być dokumentem realnym, jasno określającym ryzyka, na jakie narażona może być spółka.

bDYnmOLN

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację, musimy dziś funkcjonować skromniej, gdyż tego wymaga odpowiedzialność za wasze miejsca pracy, za spółkę i za region. Dlatego zmuszona jestem wprowadzić program oszczędnościowy w naszej firmie. Zapewniam jednak, że wasze wypłaty i miejsca pracy nie są zagrożone" - zadeklarowała prezes JSW.

Dobrą wiadomością - jak oceniła Piontek - jest dostrzegane obecnie ożywienie na rynkach. "Musimy przygotować się do czasu koniunktury, do wzrostów cen węgla koksowego, ale pamiętać musimy też, że mamy do spłaty pożyczkę z PFR" - wskazała.

W ubiegłym roku JSW otrzymała z Polskiego Funduszu Rozwoju 1 mld zł pożyczki płynnościowej (do spłaty do 30 września 2024 roku) oraz 173,6 mln zł pożyczki preferencyjnej.

bDYnmOLO

Dotknięta kryzysem JSW musiała też w minionym roku sięgnąć po większość środków z funduszu stabilizacyjnego, w którym na wypadek dekoniunktury zgromadzono ponad 1,8 mld zł. Prezes Piontek chce odbudować ten fundusz.

Przyznała, iż miniony rok był bardzo trudny dla JSW. Sprzedaż zrealizowana przed spółkę spadła o prawie 20 proc. Nie udało się wypracować ani złotówki zysku, a zamiast tego JSW miała 1,5 mld zł straty (wobec blisko 650 mln zł zysku netto rok wcześniej).

Produkcja węgla była ponad 1,1 mln ton mniejsza od pierwotnego planu. Nakłady na inwestycje zmniejszyły się rok do roku z blisko 2,4 mld zł do niespełna 1,9 mld zł. Średnie ceny węgla koksowego spadły o 31,2 proc. (198,08 zł na tonie), węgla energetycznego o 9,6 proc. (26,43 zł na tonie), a ceny koksu o 30,1 proc. (335,13 zł na tonie).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYnmOMi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
Anonim
miesiąc temu
A czy zwolnienie Prezesa Dyczki i to człowieka roku który po dwóch miesiącach przestał nim być to też część zapowiedzianych oszczędności?
gutek
miesiąc temu
Wszystkim łatwo być mądrym zza ekranu. Pewnie premia będzie trochę mniejsza, ale lepsze to niż całkiem stracić robotę, a jak widać po pomysłach pani prezes, jest duża szansa, że będzie dobrze.
Ślązak
miesiąc temu
Pani prezes tym listem pokazała, że ma gospodarne, ale też i realne podejście do obecnej sytuacji spółki
bDYnmOMj
Gabryś
miesiąc temu
Widać, że JSW w końcu trafił się rozsądny zarządca. Do mnie przemawia ten list, ma to wszystko ręce i nogi
fgh
miesiąc temu
tak najpierw rząd zamknął na miesiąc kopalnie testował by nabić zakażeń a potem w ramach rekompensaty zamiast dać pieniądze z tarczy jak innym branżą dał 1,5mld ale pożyczki do spłacenia i tym samym spółka jest na minusie można można
...
Następna strona