Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes NFZ: Tzw. opłata cukrowa ma głównie cel prozdrowotny, a nie fiskalny

4
Podziel się:

Warszawa, 31.01.2020 (ISBnews/ ISBzdrowie) - Wprowadzenie nowej opłaty od napojów zawierających cukier lub inne substancje słodzące lub aktywne ma cel przede wszystkim prozdrowotny, a nie fiskalny, poinformował ISBzdrowie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Adam Niedzielski.

Prezes NFZ: Tzw. opłata cukrowa ma głównie cel prozdrowotny, a nie fiskalny

"Wprowadzenie tych regulacji ma przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Zależy nam na osiągnięciu efektów, jakie osiągnięto w innych krajach, czyli trwałej zmianie zwyczajów żywieniowych. Wpływy z tej opłaty w dużej części zostaną przeznaczone na leczenie, ale przede wszystkim będą oddziaływać na zachowania konsumenckie istotne dla zachowania zdrowia, na czym nam najbardziej zależy" - powiedział ISBzdrowie Niedzielski.

"Nadmierne spożycie cukru, szczególnie w napojach gazowanych jest przyczyną otyłości. Otyłość z kolei powoduje wzrost zapadalności na szereg chorób, w tym w szczególności na cukrzycę typu 2. Dane NFZ wskazują, że stale wzrastała liczba osób z cukrzycą. Obecnie choruje na nią blisko 3 mln Polaków. Roczny koszt leczenia cukrzycy to ok. 2 mld złotych" - wyliczył prezes NFZ.

Na świecie już ponad 1,9 mld ludzi dorosłych ma nadwagę, z tego aż 650 mln to osoby otyłe, a wśród dzieci i młodzieży 18% ma nadwagę, a 7% jest otyłych. Z kolei w Polsce trzech na pięciu dorosłych ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Z kolei co piąty młody Polak zmaga się z nadwagą i otyłością.

Tę plagę ma powstrzymać tzw. opłata cukrowa. Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Według szacunków z tego tytułu ma wpłynąć dodatkowo 3 mld zł.

Prognozy nie są optymistyczne - szacuje się, że w 2025 r. w Polsce otyłych będzie 26% dorosłych kobiet i 30% dorosłych mężczyzn.

"Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia podjął bardzo usystematyzowane działania zakresie szeroko pojętej profilaktyki. Prowadzimy kampanię #NieCukrz, m.in. przy współpracy influancerów, staramy się przekonywać Polaków do zmiany zachowań w obszarze stylu życia, bo to on, w aż 60% wpływa na nasze zdrowie w przyszłości. Ważne są więc dieta, poziom aktywności fizycznej, jakość środowiska, w którym żyjemy. Temu przekonywaniu służy chociażby portal NFZ - diety.nfz.gov.pl, z którego można m.in. pobrać zbilansowane jadłospisy. Portal cieszy się sporym zainteresowaniem i ma już ćwierć miliona użytkowników" - podsumował Niedzielski.

Agnieszka Katrynicz

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
bezcukrowa
4 lata temu
gdyby chcieli to zrobić prozdrowotnie to daliby ulgę podatkową dla tych producentów którzy oferują napoje bez cukru i dodatków, wtedy te produkty stałyby się tańsze i więcej ludzi zdecydowałoby je kupić. Byłoby i taniej i zdrowiej. Wersja z opodatkowaniem ma tylko na celu wydoić producentów i kupujących, napoje nadal będą tak samo słodkie=niezdrowe, tylko droższe, za to do budżetu wpłynie więcej podatków.
Bazyli
4 lata temu
Trzeba latać dziury. Budżet nie udźwignie +++. Paranoja. Co opodatkuja nastepne? Moze tak pensje polityków, przejazdy, przeloty. A moze zrownac kwoty wolne od podatku?
Paweł
4 lata temu
Kpina. Niech wóde 2x podniosą. Ale nie, bo spadnie akcyza bo pijaczków przestanie być stać. Bantustan na maxa. Tylko czekać jak to wszystko pierdutnie wkrótce. Wszystko w góre. W Zielonej Górze podnieśli podatek od nieruchomości o 30% bo kasa pusta. Ludzie chcieli zaprotestować to przegłosowali w nocy :)
ww
4 lata temu
to zabrońcie sprzedawać słodycze w których są zamiast cukru substancje trujące , cukier jako taki nie jest szkodliwy to wasze chipsy i reszta badziewia co do puszczacie do sprzedaży to są trucizny