Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezesi banków: Największe wyzwania to regulacje, w tym MREL, i rentowność

9
Podziel się

Warszawa, 20.11.2019 (ISBnews) - Największymi wyzwaniami dla banków na najbliższą przyszłość jest sprostanie wymogom nadmiernych obciążeń i regulacji, a także szukanie możliwości wzrostu rentowności oraz utrzymywania kapitałów, które pozwolą sprostać nadchodzącym regulacjom MREL, ocenili prezesi banków - uczestnicy Debaty Gigantów Bankowości Detalicznej w ramach Kongresu Bankowości Detalicznej. Agencja ISBnews jest patronem medialnym wydarzenia. 

Prezesi banków: Największe wyzwania to regulacje, w tym MREL, i rentowność
bDANPbOZ

"Poziom skomplikowania regulacyjnego jest na tyle duży, że trudno się w nim poruszać. Mamy zbieg regulacji, które są niekiedy sprzeczne lub bardzo trudne do wykonania, staje się to bardzo trudne" - powiedział prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz podczas debaty.

Dodał, że sprawdzianem dla sektora w najbliższych latach będą m.in. regulacja MREL oraz Bazylea IV.

"MREL skupia się w stosunkowo krótkim okresie i zbiega się z ochłodzeniem relacji podmiotów, które sobie wzajemnie udzielają kredytów w 2023 roku - to data wejścia MREL. Do tej daty z wielu względów musimy się przygotować. Na pewno natrafimy na barierę pojemności rynku, by wszystko to zrobić. Poziom tego dostosowania może sprawić, że nie wszyscy to napięcie wytrzymają. A przecież są jeszcze inne wyzwania jak choćby Bazylea IV, czy IFRS 9" - zaznaczył.

bDANPbPb

Regulacje dotyczące MREL - jak wyzwanie w najbliższych latach wskazał także prezes PKO Bank Polskiego Zbigniew Jagiełło.

"Trzy rzeczy, które są blisko - nie wiem, która zdarzy się pierwsza. To dywergencja sektora - podział na banki, które sobie bardzo dobrze radzą i te, które sobie nie radzą, a wśród nich ukrywają się banki, które zostały porzucone przez inwestora wiodącego. Druga rzecz to kwestia kontynuacji polskiej sagi z hipotecznymi kredytami walutowymi, głównie we franku szwajcarskim. W tej chwili został otwarty czwarty rozdział tej sagi pt. sprawiedliwość sądowa. Trzeba się będzie do tego dostosować. Trzecia rzecz dotyczy specyficznych regulacji obejmujących emisję obligacji w formacie MREL. Wyzwania dla sektora to 50 mld zł plus emisji w ciągu najbliższych paru lat" - powiedział Jagiełło podczas debaty.

Jak podkreślił prezes Banku Pekao Michał Krupiński, oprócz nadmiernych obciążeń i regulacji, problemem polskiego sektora jest niski poziom rentowności mierzony wskaźnikiem zwrotu z kapitałów (ROE). Według niego, banki w Polsce działające w środowisku rosnącej gospodarki powinny być bardziej rentowne, również ich wyceny giełdowe powinny być wyższe.

"Mamy w Polsce sprzyjające warunki makro, moglibyśmy się pozycjonować dużo lepiej, ale przeszkadzają nam obciążenia regulacyjne i podatkowe. Nasz sektor jest 50% bardziej obciążony niż sektor bankowy w Europie. Mamy kłopot, bo doświadczamy arbitrażu regulacyjnego i podatkowego - jesteśmy mocniej regulowani niż inne sektory, również za granicą" - powiedział Krupiński podczas debaty.

bDANPbPh

Dodał, że ze względu na nadmierne obciążenia banki nie są w stanie tyle inwestować, co powinny w technologie przyszłości. To stanowi również wyzwanie dotyczące budowania obecności za granicą.

"Obciążenia banków są ogromne i ciągle rosną - również ze względu na regulacje. Jak patrzę na swój capex, czy innych banków w grupie Santander to coraz więcej energii jest pochłanianej przez projekty regulacyjne. Musimy cały czas nadążyć za nowymi regulacjami, wprowadzać je, a to kosztuje ogromne pieniądze" - powiedział prezes Santander Bank Polska Michał Gajewski.

Podkreślił, że część regulacji polskie banki musiały wprowadzić z poziomu europejskiego, ale nie oznacza to, że nie można podjąć dyskusji z regulatorami z UE, aby nieco je łagodzić w czasie.

"Jest potrzeba, by banki stworzyły front także wobec regulatorów europejskich dotyczący poluzowania regulacji" - zaznaczył Gajewski.

bDANPbPi

Jak wskazał z kolei prezes BNP Paribas Bank Polska Przemek Gdański, banki od roku prowadzą rozmowy z regulatorami krajowymi dotyczące konieczności zmniejszenia obciążeń.

"Jako sektor od roku prowadzimy dialog z regulatorami o skali obciążeń i potrzebie złagodzenia tych obciążeń. Pojawiały się różne postulaty, na przykład taki, by podatek bankowy zasilał Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jako sektor mamy wysoki poziom kapitałów, złożonych z szeregu buforów i obciążenia, które nie występują nigdzie indziej, jak np. podatek bankowy" - podkreślił Gdański.

Prezes BNP Paribas BP również podkreślił, że bardzo duży problemem sektora bankowego w Polsce jest niska rentowność.

"Jeszcze 8 lat temu średnia rentowność sektora była wysoce 2-cyfrowa, w zeszłym roku było to 7% 'z kawałkiem', co sprawia, że jesteśmy w ogonie krajów UE, za Węgrami, czy Rumunią. Byliśmy atrakcyjni dla inwestorów, klientów. Minęła chwilka i mamy sektor, który czuje się zmuszony do dalszej konsolidacji" - powiedział Gdański.

bDANPbPj

Według prezesa Santander Bank Polska, coraz większym wyzwaniem - nie tylko dla sektora bankowego - jest cyberbezpieczeństwo.

"Ataków jest coraz więcej, nie tylko na nas, ale i naszych klientów. My musimy zapewnić im bezpieczeństwo, to jest też kolejny obszar, który wymaga ogromnych inwestycji i zaangażowania" - podkreślił prezes.

Z kolei prezes ING Banku Śląskiego podkreślił, że banki powinny być gotowe - organizacyjnie i finansowo na zmianę infrastruktury IT.

"Czas, byśmy wymienili infrastrukturę IT, bo ona staje się zacofana. To są ogromne pieniądze, ale jak tego nie zrobimy, to mamy kłopot" - powiedział Bartkiewicz w kontekście konieczności konkurowania przez banki ze światowymi gigantami technologicznymi, którzy rozpoczęli działalność na rynku usług finansowych.

bDANPbPk

Jak wskazała podczas debaty prof. Janina Harasim z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, głównym wyzwaniem dla banków - poza regulacyjnymi i podatkowymi - jest przede wszystkim wzrost konkurencji na rynku usług finansowych ze strony big techów i fintechów, związany ze zmianami demograficznymi oraz zmianami zachowań i oczekiwań klientów.

bDANPbPC
Źródło:
KOMENTARZE
(9)
Emil
rok temu
Jeśli mamy możliwość rozwoju to jak najbardziej trzeba z tego skorzystać. Ja popieram. A wręcz jestem pod wrażeniem, ze nasz kraj się rozwija w takim tempie.
Gieroj
rok temu
Trafnie zdiagnozował wszystko Jagiełło. Myślę, że z polskich banków PKO jest najbardziej wiodącym i nowoczesnym, w czym duża zasługa sprawnej kadry menadżerskiej.
Aurelia
rok temu
Polska to kraj wprost idealny aby rozwijać w nim cyfryzację bankową. A dzięki temu, ze zajmuje się tym bank PKO, to mamy pewność, ze będzie to bardzo dobry kierunek rozwoju.
bDANPbPD
Student ekono...
rok temu
Ciekawe spotkanie. ING osobiście nie lubię, jestem klientem PKO, natomiast wszystkim bankom życze rozwoju i sukcesów.
Panie
rok temu
Jagiello pokazuje jak to jest byc konsekwentny i przede wszystkim znac sie na rzeczy. Brawo