Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelę ustawy o funduszach i programach emerytalnych

0
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o funduszach i programach emerytalnych

"Celem ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych jest dokonanie implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/2341 z dnia 14 grudnia 2014 r. w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami (IORP) [...]. Dyrektywa ta ma na celu minimalną harmonizację zasad dotyczących nadzoru i zarządzania oraz organizacji instytucji pracowniczych programów emerytalnych, ułatwienie mobilności pracowników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, uregulowanie zasad działalności transgranicznej oraz ułatwienie koordynacji praktyk nadzorczych Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych" - czytamy w informacji.

Ustawa zawiera bardzo liczne zmiany do ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Część z nich dotyczy wprowadzenia nowych definicji pojęć zawartych w dyrektywie, które nie zostały zdefiniowane w ustawach, jak np. definicja pracowniczego funduszu przenoszącego, pracowniczego funduszu przyjmującego, działalności transgranicznej, wskazano również.

"W ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych zostały dodane trzy nowe rozdziały. Rozdział 2a 'System zarządzania w pracowniczym towarzystwie' - nakłada obowiązek wprowadzenia systemu zarządzania, kontroli wewnętrznej, tworzenia planów awaryjnych, określa zasady korzystania z outsourcingu, a także nakłada obowiązek dokumentowania własnej oceny ryzyka. Rozdział 2b 'Działalność transgraniczna' - dotyczy obowiązków wobec organu nadzoru jakie ciążą na pracowniczym funduszu mającym zamiar wykonywać działalność transgraniczną. Stanowi również o środkach zaskarżenia bezczynności organu nadzoru lub jego negatywnej decyzji w przedmiocie wydania zezwolenia na prowadzenie działalności transgranicznej. Dodany Rozdział 10b 'Przeniesienie transgraniczne' - dotyczy zasad przeniesienia transgranicznego. Reguluje, m.in. kwestię przeniesienia zobowiązań i aktywów pracowniczego funduszu emerytalnego do analogicznego podmiotu działającego poza granicami Polski, ale na terytorium Unii Europejskiej. W rozdziale
tym uregulowano też kwestię ponoszenia kosztów przeniesienia transgranicznego, postępowania w zakresie udzielenia zezwolenia na przeniesienie transgraniczne" - czytamy.

Kolejna grupa zmian dotyczy nałożenia nowych obowiązków na pracownicze towarzystwa emerytalne, np. obowiązku przekazywania Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych informacji na temat pracowniczych funduszy, które uzyskały wpis do rejestru funduszy, obowiązku publikowania określonych informacji na temat sankcji nałożonych w związku ze złamaniem przepisów ustawowych.

W ustawie o pracowniczych programach emerytalnych dodaje się definicje potencjalnego uczestnika, trwałego nośnika informacji, wprowadza się też zmiany umożliwiające składanie oświadczeń woli w postaci elektronicznej związanych z uczestnictwem w programie, rozszerza się obowiązki informacyjne pracodawcy względem uczestnika programu, a także potencjalnego uczestnika, który jeszcze nie przystąpił do pracowniczego programu emerytalnego, podano również.

Ustawa w przepisach przejściowych wprowadza 3-miesięczny okres przejściowy na przygotowanie i wprowadzenie po raz pierwszy przez pracownicze towarzystwa pierwszego systemu zarządzania, dokonanie pierwszej własnej oceny ryzyka oraz ustanowienie i stosowanie polityki wynagrodzeń.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, za wyjątkiem części przepisów, które wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)