Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę o zawodzie farmaceuty

2
Podziel się:

Prezydent podpisał ustawę o zawodzie farmaceuty, regulującą prawa i obowiązki farmaceutów, wprowadzającą definicję opieki farmaceutycznej jako świadczenia zdrowotnego, a także możliwość wykonywania przez farmaceutów prostych badań diagnostycznych, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał ustawę o zawodzie farmaceuty

"Ustawa reguluje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, zasady jego wykonywania oraz obowiązek rozwoju zawodowego. Ustawa definiuje wykonywanie zawodu farmaceuty jako - mające na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego - sprawowanie opieki farmaceutycznej, udzielanie usług farmaceutycznych, wykonywanie zadań zawodowych oraz wykonywanie innych czynności, zdefiniowanych w ustawie" - czytamy w komunikacie.

Ustawa o zawodzie farmaceuty stanowi realizację postulatu rządu dotyczącego wzmocnienia roli farmaceuty, zawartego w dokumencie "Polityka Lekowa Państwa 2018-2022".

Zaproponowano w niej definicję opieki farmaceutycznej nazwanej świadczeniem zdrowotnym, a nie (jak dotychczas) usługą farmaceutyczną. Zgodnie z ustawą, świadczenie opieki zdrowotnej ma być udzielane przez farmaceutę i stanowić "dokumentowany proces, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii".

Ustawa zakłada przyznanie farmaceutom szeregu uprawnień m.in. w zakresie doradztwa farmaceutycznego dotyczącego stosowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, prowadzenia przeglądów lekowych, opracowywania indywidualnych planów opieki farmaceutycznej z uwzględnieniem edukacji zdrowotnej, profilaktyki i promocji zdrowego trybu życia oraz wykonywania niektórych badań diagnostycznych.

Wprowadza też przepisy, dotyczące możliwości cofnięcia przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego pozwolenia na prowadzenie apteki na okres 3 miesięcy w przypadku naruszenia przepisu dot. samodzielności aptekarza, czy "unieruchomienia" apteki maksymalnie na 3 miesiące w przypadku uniemożliwiania kierownikowi realizacji zadań przez podmiot prowadzący aptekę.

Ponadto reguluje nowe uprawnienie dla farmaceutów w ramach świadczenia opieki farmaceutycznej - możliwość wystawiania recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego. Będzie to mogło nastąpić na podstawie zapisanego w SIM zlecenia lekarza, na recepcie kontynuowanej w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty wystawienia tej recepty. Łączna ilość leku zaordynowanego przez farmaceutę - jak wynika z ustawy - nie będzie mogła przekroczyć dawki do 360-dniowego stosowania. Przed wystawieniem recepty farmaceuta powinien wykonać niezbędne badania diagnostyczne, np. pomiar ciśnienia krwi.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie co do zasady po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Natomiast przepisy dotyczące możliwości wystawiania recept w trakcie kontynuacji terapii - po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Cyklon-B
3 lata temu
To co jest teraz w aptekach to jakaś paranoja -apteki zamieniły się w drogerie a leki prawie wyłącznie na receptę, nic się nie da kupić, za komuny było 30% leków na receptę reszta wolna a teraz 75% z przepisu lekarza, w dobie internetu ludzie są głupsi? i nie wolno im dawać leków do ręki tylko suplementy - ewidentnie mafia firm farmaceutycznych blokuje ludziom dostęp do wolnego rynku leków wpływając na polityków stanowiących prawo, dostępności leków nie poprawi dyskusja chorego z bardziej uprawnionym aptekarzem w aptece bo ja taka dyskusję z palentem pier...
Anna
3 lata temu
W aptekach niestety mnóstwo techników farmacji, którzy jedyne, co potrafią to przeczytać ulotkę, a i z tym bywają kłopoty... prosząc o poradę w aptece trzeba ją i tak zweryfikować, by nie zaszkodzić zdrowiu... ot takie czasy...