Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy dot. przekształcenia OFE w IKE trafił do sejmowych komisji

0
Podziel się:

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) został skierowany do dalszych prac do sejmowej Komisji Finansów Publicznych i do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 

Projekt ustawy dot. przekształcenia OFE w IKE trafił do sejmowych komisji

"Głosowało 444 posłów, za przyjęciem wniosku głosowało 216 posłów, przeciw było 228, nikt się nie wstrzymał od głosu. Sejm ten wniosek odrzucił, a tym samym skierował do sejmowej Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w celu dalszego rozpatrzenia" - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu złożyła Lewica podczas pierwszego czytania projektu.

W trakcie debaty wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział m.in., że ma nadzieję, iż tą ustawą rząd spróbuje odbudować zaufanie, jakie Polacy stracili do systemu ubezpieczeń w 2013 i 2014 r.

"To jest zabezpieczenie Polaków przed powtórką z historii" - dodał Buda podczas debaty sejmowej.

"Dlaczego jej realizacja nie nastąpi teraz tylko dopiero po wyborach prezydenckich? Tutaj nie ma żadnej zamiany jednego zobowiązania na inne. W czasach naszej koalicji umorzyliśmy obligacje, ale ich wartość zapisaliśmy na subkontach przyszłych emerytów w ZUS. Teraz w ramach opłaty zostanie pobrane 15% oszczędności. Pierwszy cel to pozyskanie 24 mld zł rocznie, a już w tym roku dla zrównoważenia budżetu trzeba było wpisać 17,5 mld zł. Drugi cel to środki, które zostaną przeniesione do funduszy rezerwy demograficznej będą zarządzane przez Polski Fundusz Rozwoju i inwestowane w spółki skarbu państwa z indeksu WIG20" - powiedziała Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem Jolanty Fedak z PSL-Kukiz, system emerytalny musi być jasny i przejrzysty, a każdy obywatel musi wiedzieć jaką otrzyma emeryturę. "To nie mogą być ustawy, które zwykły obywatel nie jest w stanie zrozumieć. [...] Jesteśmy za odrzuceniem tej ustawy" - powiedziała Fedak.

"Rządowi brakuje pieniędzy na realizacje zapowiedzi wyborczych więc cały cel tej ustawy sprowadza się do tego, aby ograbić to, co w OFE zostało o kolejne 15% nazywane jakimś podatkiem. Czyli kolejne 20 mld zł" - powiedział Jakub Kulesza z Konfederacji.

Janusz Cihoń z Koalicji Obywatelskiej pytał przedstawiciela resortu dlaczego zamiast IKE nie wybrano IKZE, gdzie opłaty nastąpiłby dopiero na wcześniejszym wyjściu, a nie na wejściu, jak w przypadku tego projektu.

"Jakim cudem chcecie udowodnić konstytucyjność tych rozwiązań? Po pierwsze, podatek nie może być pobierany przed wykonaniem świadczenia, a to dopiero nastąpi za 10 albo więcej lat, a po drugie, zasada proporcjonalności w konstytucji została naruszona, bo jak można brać 15% w takiej sytuacji" - pytał Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej.

W odpowiedzi na pytania i zastrzeżenia wiceminister Buda zwrócił uwagę, że przy obecnym rozwiązaniu środki poprzez tzw. suwak są oprocentowane na wyjściu na poziomie 18% i 32%, a projekt przewiduje opłatę przekształceniową na znacznie niższym poziomie.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało wcześniej, że uczestnicy otwartych funduszy emerytalnych (OFE) będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Większość oszczędzających w OFE będzie miała wybór. Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny, w przypadku których, z uwagi na tzw. "suwak" (obecnie obowiązujące systematyczne przekazywanie pieniędzy uczestników OFE do ZUS, rozpoczynające się na 10 lat przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego), większość środków z OFE została już przekazana do ZUS. Z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15% aktywów netto OFE - równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte. Środki z
tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Pierwsza transza środków z tytułu opłaty przekształceniowej zostanie przekazana przez SFIO do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do dnia 11 grudnia 2020 roku, druga - do dnia 31 października 2021 roku. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)