Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przewozy PKP Cargo wyniosły 7,9 mln ton w listopadzie

1
Podziel się:

Warszawa, 31.12.2020 (ISBnews) - Grupa PKP Cargo przewiozła na krajowym rynku łącznie 7,9 mln ton towarów w listopadzie 2020 r., a praca przewozowa grupy wyniosła 2 mld tkm (-1,1% r/r), podała spółka.

Przewozy PKP Cargo wyniosły 7,9 mln ton w listopadzie

"Po pięciu miesiącach wzrostów wolumenów przewozów towarowych na kolei, w listopadzie odnotowano ich niewielki spadek, zarówno w ujęciu masy towarowej, jak i pracy przewozowej. Pociągi PKP Cargo przetransportowały w listopadzie 7,9 mln ton towarów (w październiku było to 8 mln ton) i wykonały pracę przewozową na poziomie 2 mld tkm (miesiąc wcześniej - 2,1 mld tkm). W ujęciu masy towarowej przewozy Grupy PKP Cargo zmniejszyły się o 1,5% w stosunku do października, a pod względem pracy przewozowej spadek w ujęciu m/m wyniósł 3,1% (w ujęciu rok do roku było to 1,1%)" - czytamy w komunikacie.

Na zmniejszenie wyniku przewozowego w listopadzie wpłynął z pewnością niekorzystny układ dni roboczych. W stosunku do października odnotowano minimalny spadek przewozów ładunków masowych, zwłaszcza kamienia i innych materiałów budowlanych, a także rud, pirytów oraz metali. Listopad był za to kolejnym miesiącem, gdy w PKP Cargo rosły przewozy intermodalne (o ponad 4% m/m), podano także.

"Listopadowe wyniki przewozowe oceniamy pozytywnie, gdyż w praktyce były porównywalne z październikowymi, a trzeba pamiętać o tym, że październik był najlepszym w tym roku miesiącem dla kolei towarowej w Polsce. Nasza Grupa może się za to pochwalić tym, że listopad był kolejnym miesiącem wzrostu przewozów w segmencie intermodalnym. To jest nasz priorytet, dążymy do utrzymania stałej wzrostowej tendencji w przewozach kontenerów i innych ładunków intermodalnych i ten cel realizujemy" - skomentował prezes Czesław Warsewicz, cytowany w komunikacie.

Prezes PKP Cargo dodał, że dobre wyniki przewozowe w listopadzie są pochodną sytuacji gospodarczej Polski, która charakteryzuje się m.in. wzrostem produkcji przemysłowej w ujęciu rok do roku o prawie 5,5%. Dzieje się tak mimo drugiej fali pandemii COVID-19 i wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami działalności gospodarczej w niektórych sektorach. Mniej dotyczy to jednak przemysłu, gdzie wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 34 działów. Niestety, spadki wykazują branże ważne dla transportu towarów koleją, w tym głównie górnictwo i hutnictwo. W listopadzie odnotowano także spadek o prawie 5% w ujęciu r/r produkcji budowlano-montażowej, co przełożyło się na niższe przewozy kruszyw i materiałów budowlanych.

"W 2021 roku rynek oczekuje znacznego ożywienia w budownictwie, zwłaszcza w przypadku realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak drogi i linie kolejowe. To ma się przełożyć na wzrost przewozów kruszyw i innych materiałów niezbędnych na budowach. Liczymy na to, że ten scenariusz zostanie zrealizowany" - dodał Warsewicz.

W okresie styczeń-listopad br. cały sektor kolejowy przetransportował 199,1 mln ton towarów, czyli o ponad 8% mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. Grupa PKP Cargo przewiozła w tym czasie 77 mln ton ładunków, co oznacza spadek o prawie 16%. Wykonana przez kolej praca przewozowa wyniosła natomiast 46,6 mld tkm (-8,0% r/r), a w przypadku PKP Cargo było to 19,5 mld tkm (-15,3% r/r), podano także.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej. W 2019 r. miała 4,78 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
CMK
3 lata temu
PKP Cargo ma kiepska infrastrukture, brak im bocznic a odprawa kontenerow trwa najdluzej w EU.