Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSP: Aktywność użytkowników BLIK w III wzrosła najbardziej w sklepach z RTV-AGD

0
Podziel się:

Aktywność użytkowników BLIK-a w marcu najbardziej wzrosła w sklepach internatowych sprzedających sprzęt RTV i AGD (wzrost liczy transakcji o 270% m/m). Na drugim miejscu znalazły się sklepy z chemią domową (216%), a na trzecim - internetowe księgarnie (85%), wynika z danych Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK.

PSP: Aktywność użytkowników BLIK w III wzrosła najbardziej w sklepach z RTV-AGD

Zaraz za nimi uplasowały się perfumerie (81% więcej transakcji w marcu w stosunku do lutego). Pierwszą piątkę zamykają serwisy streamingowe z grami ze wzrostem liczby transakcji o 76% (streaming TV wzrósł o 47%), podano.

"Być może Polacy kupowali sprzęt niezbędny do pracy i nauki zdalnej. Duże wzrosty widzimy też w przypadku środków czystości, kosmetyków oraz usług streamingowych. Ludzie spędzają większość czasu w domach, więc kupują to, co do takiego funkcjonowania jest niezbędne - także w zakresie rozrywki" - powiedziała Magdalena Kubisa z Polskiego Standardu Płatności, cytowana w komunikacie.

W marcu najbardziej spadała liczba transakcji realizowanych w serwisach oferujących usługi transportowe oraz bilety na koncerty i wydarzenia kulturalne. W tej kategorii spadek w stosunku do lutego wyniósł aż 53%. To poważne załamanie, jednak bardzo oczywiste - ludzie przestali podróżować, a konferencje, koncerty i inne wydarzenia zostały odwołane. Na drugim miejscu pod kątem spadków znalazły się serwisy bukmacherskie - tu zanotowano spadek w stosunku do lutego o 26%. Większość wydarzeń sportowych została odwołana, nie ma więc zakładów, które można obstawić, wyjaśniono.

Raczej niewielki wzrost liczby transakcji pojawił się w kategorii "jedzenie z dowozem" - wyniósł 17%. Co zaskakujące, tylko o 14% więcej transakcji w stosunku do lutego odnotowano w marcu w serwisach sprzedających usługi mobilne (telekomunikacyjne czy dostęp do internetu). Ten rynek jest już nasycony i przejście na pracę zdalną nie wymagało odpowiedniego przygotowania, czytamy dalej.

W marcu, w stosunku do lutego liczba przelewów na numer telefonu BLIK (czyli błyskawicznych rozliczeń między użytkownikami) wzrosła o 34%. To wzrost nieco silniejszy niż ten obserwowany zwykle z miesiąca na miesiąc, związany z rosnącą popularnością tej usługi oraz zwiększającą się liczbą banków oferujących ją klientom, podsumowano.

Według ekspertów operatora, akcja #ZostańwDomu, która ma ograniczać ryzyko zarażania się koronawirusem COVID-19, szybko zmieniła zwyczaje zakupowe Polaków. Obecna sytuacja przyspieszy wzrost zakupów w e-commerce kosztem tradycyjnych.

"Zagrożenie koronawirusem zmieniło istotnie potrzeby zakupowe Polaków w e-commerce. Rozkład liczby transakcji BLIK-iem w marcu, w stosunku do lutego pokazuje, jak duże zmiany zaszły w niektórych kategoriach zakupów internetowych. To, co dzieje się obecnie, może mieć przełożenie na przyśpieszenie zmian w zachowaniach zakupowych konsumentów w dłuższej perspektywie. To dziś nieco wymuszone przejście na zakupy internetowe spowoduje przyśpieszenie wzrostu kategorii zakupów w e-commerce, kosztem tych tradycyjnych" - powiedziała Kubisa.

BLIK stanowi ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie informatyczne. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska. Z BLIKa mogą korzystać również klienci Getin Noble Banku, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole, Banku Pekao, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe, a także banków spółdzielczych zrzeszonych w SGB.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)