Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
08.11.2019 10:12

PUIG: Cudzoziemcy oczekują na pozwolenie na pracę w Polsce od ok. 45 dni do roku

Warszawa, 08.11.2019 (ISBnews) - Obcokrajowcy oczekują na pozwolenie w Polsce na pracę od ok. 45 dni do roku w Polsce, wynika z danych zebranych przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą (PUIG). Najszybciej procedury związane z legalizacją pobytu i pracy dla cudzoziemców przebiegają na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podkarpaciu oraz w województwie warmińsko-mazurskim, a na wydanie decyzji związanych z legalizacją pobytu i pracy w województwach dolnośląskim, pomorskim, lubuskim oraz wielkopolskim obcokrajowcy mogą czekać ok. roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zbyt długi czas oczekiwania na legalizację pracy powoduje, że część pracowników zasila szarą strefę gospodarki. W wyniku tego, budżety państwa oraz samorządów tracą znaczące wpływy, gdyż osoby te nie płacą żadnych podatków. Również pracodawcy nie odprowadzają podatków i składek od ich zatrudnienia. W dodatku, takie zjawisko wpływa negatywnie na polski rynek pracy: pracownicy w szarej strefie oferują tańsze usługi, czym podważają pozycje na rynku osób, które podejmują pracę legalnie" - powiedział wiceprezes PUIG Andrzej Drozd, cytowany w komunikacie.

Według PUIG, skomplikowane i długie procedury biurokratyczne związane z legalizacją pracy i pobytu zniechęcają również samych cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców, do podjęcia pracy w Polsce.

"Niemcy, Czesi oraz kraje bałtyckie oferują obecnie obcokrajowcom nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale też prostsze reguły legalizacji ich zatrudnienia" - czytamy dalej.

Autorzy opracowania wskazują, że Polska musi jak najszybciej podjąć decyzje obliczone na dalsze uproszczenia procedur legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.

"Należy wzmocnić kadrowo i doinwestować jednostki administracji odpowiedzialne za ten proces, udrożnić i wydatnie skrócić czas wydawania i przedłużania zezwoleń na pracę i pobyt, a także wydłużyć okres obowiązywania tych dokumentów. Adaptację pracowników z Ukrainy może ułatwić np. bezpłatna nauka języka polskiego i szkolenia branżowe" - powiedział przewodniczący komitetu ds. Migracji i Zatrudnienia PUIG, prezes Foreign Personnel Service Paweł Kułaga, cytowany w komunikacie.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2019

koraarynek pracy dla 40 plus w Polsce nie działa a my wpuszczamy obcokrajowców....dlaczego???

08-11-2019

Vido22Głupoty piszesz redaktorze. 7dni czekania, i tak jest zgodnie z przepisami. Bywa wcześniej, ale tego się nie praktykuje, żeby petentów nie … Czytaj całość

10-11-2019

JaŻaden kraj oprócz Polski nie przyjmuje tak bezkrytycznie Ukraińców. Agencje pracy załatwią dokumenty każdemu bo to dla nich kasa. A kierowcy tirów z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)