Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PUIG: Cudzoziemcy oczekują na pozwolenie na pracę w Polsce od ok. 45 dni do roku

3
Podziel się:

Warszawa, 08.11.2019 (ISBnews) - Obcokrajowcy oczekują na pozwolenie w Polsce na pracę od ok. 45 dni do roku w Polsce, wynika z danych zebranych przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą (PUIG). Najszybciej procedury związane z legalizacją pobytu i pracy dla cudzoziemców przebiegają na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podkarpaciu oraz w województwie warmińsko-mazurskim, a na wydanie decyzji związanych z legalizacją pobytu i pracy w województwach dolnośląskim, pomorskim, lubuskim oraz wielkopolskim obcokrajowcy mogą czekać ok. roku.

PUIG: Cudzoziemcy oczekują na pozwolenie na pracę w Polsce od ok. 45 dni do roku

"Zbyt długi czas oczekiwania na legalizację pracy powoduje, że część pracowników zasila szarą strefę gospodarki. W wyniku tego, budżety państwa oraz samorządów tracą znaczące wpływy, gdyż osoby te nie płacą żadnych podatków. Również pracodawcy nie odprowadzają podatków i składek od ich zatrudnienia. W dodatku, takie zjawisko wpływa negatywnie na polski rynek pracy: pracownicy w szarej strefie oferują tańsze usługi, czym podważają pozycje na rynku osób, które podejmują pracę legalnie" - powiedział wiceprezes PUIG Andrzej Drozd, cytowany w komunikacie.

Według PUIG, skomplikowane i długie procedury biurokratyczne związane z legalizacją pracy i pobytu zniechęcają również samych cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców, do podjęcia pracy w Polsce.

"Niemcy, Czesi oraz kraje bałtyckie oferują obecnie obcokrajowcom nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale też prostsze reguły legalizacji ich zatrudnienia" - czytamy dalej.

Autorzy opracowania wskazują, że Polska musi jak najszybciej podjąć decyzje obliczone na dalsze uproszczenia procedur legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.

"Należy wzmocnić kadrowo i doinwestować jednostki administracji odpowiedzialne za ten proces, udrożnić i wydatnie skrócić czas wydawania i przedłużania zezwoleń na pracę i pobyt, a także wydłużyć okres obowiązywania tych dokumentów. Adaptację pracowników z Ukrainy może ułatwić np. bezpłatna nauka języka polskiego i szkolenia branżowe" - powiedział przewodniczący komitetu ds. Migracji i Zatrudnienia PUIG, prezes Foreign Personnel Service Paweł Kułaga, cytowany w komunikacie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Ja
3 lata temu
Żaden kraj oprócz Polski nie przyjmuje tak bezkrytycznie Ukraińców. Agencje pracy załatwią dokumenty każdemu bo to dla nich kasa. A kierowcy tirów z lewymi papierami i wyrokami za jazdę na podwójnym gazie to już prawie norma. Takich nam trzeba????
Vido22
3 lata temu
Głupoty piszesz redaktorze. 7dni czekania, i tak jest zgodnie z przepisami. Bywa wcześniej, ale tego się nie praktykuje, żeby petentów nie przyzwyczajać. Wiem, bo pracuję przy tym. Rzeby było szybko to najpierw występuje się do urzędu pracy o pozwolenie i tu przysługuje do 180dni, i w między czasie składa się wniosek do wojewody i tam można wnioskować od 1-3lat. I tam czekania ok 1miesiąc.
koraa
3 lata temu
rynek pracy dla 40 plus w Polsce nie działa a my wpuszczamy obcokrajowców....dlaczego???