Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PZF: Obroty firm faktoringowych wzrosły o 21% r/r do 132 mld zł w I półr.

3
Podziel się

Podmioty zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) objęły w I półroczu 2019 r. wierzytelności o wartości 132 mld zł, co oznacza wzrost o 21% r/r, podał Związek. Z tej formy finansowania korzysta w Polsce obecnie blisko 16,6 tys. przedsiębiorstw. Zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym najszybszy wzrost zanotował faktoring pełny.

PZF: Obroty firm faktoringowych wzrosły o 21% r/r do 132 mld zł w I półr.
bDXNijmd

"Rynek faktoringu w Polsce nabrał w ostatnich latach dużego rozpędu. Usługa ma ogromny potencjał, który udaje się coraz lepiej wykorzystać. Zdecydowana większość dużych faktorów i spora część graczy średniej wielkości odnotowała dwucyfrowe wzrosty, niekiedy bardzo wysokie. Jeden podmiot z rynkowej czołówki może pochwalić wzrostem nawet ponad 100-proc. To pokazuje, że popyt na faktoring stale rośnie. Przedsiębiorcy poszukują finansowania i stawiają na rozwiązanie szybkie i wygodne" - powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego PZF Sebastian Grabek, cytowany w komunikacie.

"Obserwujemy przy tym przetasowania w rynkowej czołówce. Liderem został faktor spod znaku BGŻ BNP Paribas. To efekt przejęcia przez tę grupę sieci Raiffeisen w Polsce. Na drugim miejscu plasuje się dynamicznie rosnący Pekao Faktoring, a na trzecim ING Commercial Finance - niedawny lider sektora" - dodał Grabek.

Najpopularniejszą formą faktoringu, podobnie jak na innych rozwiniętych rynkach europejskich, trwale stał się faktoring pełny. Zainteresowanie nim szczególnie dynamicznie rośnie w obrocie krajowym. Umożliwia szybki dostęp do środków na bieżącą działalność, połączony z ochroną przed brakiem zapłaty za dostarczone towary lub usługi ze strony kontrahentów. Podmioty zrzeszone w PZF objęły w I półroczu 2019 r. w jego ramach blisko 66,9 mld zł wierzytelności, co stanowi 51% obrotów. Kolejne 32% generuje faktoring niepełny. Pozostałe 17% przypada natomiast na faktoring importowy, odwrócony oraz wymagalnościowy, wskazano również.

bDXNijmf

"Obserwujemy coraz większą skuteczność podejmowanych przez cały rynek działań edukacyjnych. Dzięki nim przedsiębiorcy coraz lepiej uświadamiają sobie, że faktoring to nie tylko prosta forma finansowania, ale także ochrona przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów za dostarczone towary bądź usługi. Zapewnia ją faktoring w opcji pełnej. Ponad połowa obrotów sektora od dłuższego czasu pochodzi właśnie z niej. To trend charakterystyczny dla lepiej rozwiniętych rynków" - wyjaśnił przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Z usług firm należących do PZF korzysta obecnie 16,6 tys. przedsiębiorców. Wystawili oni blisko 8,3 mln faktur, na podstawie których krajowi faktorzy udzielili finansowania, podano.

"Przedsiębiorcy zauważyli, że faktoring pozwala uniknąć ryzyka wpadnięcia w zatory płatnicze. Dlatego przedstawiają coraz więcej faktur do sfinansowania. Nie mogą sobie na to pozwolić jedynie te firmy, które są związane kontraktami zawierającymi zakaz cesji. Wyklucza on sięgnięcie po finansowanie. PZF od kilku miesięcy zabiega o zmiany prawne zmierzające do tego, aby nie obowiązywał on wierzytelności pieniężnych" - stwierdził Grabek.

Z usług firm faktoringowych w ujęciu sektorowym najczęściej korzystają przedsiębiorstwa: produkcyjne i dystrybucyjne. Utrzymanie płynności finansowej w ich przypadku decyduje o przetrwaniu lub rozwoju. Faktoring umożliwia im zachowanie dobrej kondycji ekonomicznej, a przez to - stabilnej pozycji rynkowej i przewagi konkurencyjnej, podsumowano.

bDXNijmG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
bankoo
2 lata temu
warto przyjrzeć się firmom faktoringowym gdy zaczynaja pojawiać się finansowe zaległości w firmie, ale najlepiej popytać o opinie bo różne są możliwości
coco
2 lata temu
@sabri z jakiego faktoringu u nich korzystasz?
Janka
2 lata temu
Skoro usługa jest dobra, to coraz więcej osób korzysta, wcale mnie to nie dziwi. Faktoring może uratować płynność w firmie
bDXNijmH