Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PZL Mielec ma umowę na dostawę 4 śmigłowców S-70i Black Hawk dla wojska

2
Podziel się

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) podpisało z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych, podał resort. Całkowita wartość umowy to 683,4 mln zł brutto.

PZL Mielec ma umowę na dostawę 4 śmigłowców S-70i Black Hawk dla wojska
bDXHmGWd

"To ważna chwila i ważny dzień. Wojsko Polskie kupiło sprawdzone śmigłowce Black Hawk. Śmigłowce, które zostały sprawdzone w warunkach wojennych w Iraku w Afganistanie i należą do najnowocześniejszych na świecie" - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Mielcu, cytowany w komunikacie.

Przedmiotem umowy jest dostawa 4 śmigłowców S-70i Black Hawk do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

"Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln zł. Cała kwota umowy stanowi 683,4 mln zł brutto z pakietami: logistycznym i szkoleniowym oraz doposażeniem. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Wyposażenie zamówionych śmigłowców stanowi informację niejawną" - czytamy w komunikacie.

bDXHmGWf

Terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca 2019 roku.

"Wynegocjowaliśmy dobrą cenę. Ta cena śmigłowca, to cena za jaką Polska Policja kupiła sprzęt, plus oczywiście to wszystko, co związane jest z potrzebami Wojska Polskiego, a w szczególności Wojsk Specjalnych. To jest uzbrojenie, to jest doposażenie, to są wszystkie urządzenia, które stanowią o możliwościach wykorzystania tego śmigłowca we wsparciu działań wojskowych we wszystkich przedsięwzięciach, które realizują Wojska Specjalne. Ten śmigłowiec ma charakter modułowy. To jest także sprzęt, który będzie wykorzystywany w zależności od potrzeb. To jest sprzęt najwyższej jakości" - wskazał Błaszczak.

Dzięki nowym śmigłowcom zwiększona zostanie mobilność pododdziałów wojsk specjalnych. Tym kontraktem polepszymy skuteczność realizacji zadań m. in. antyterrorystycznych czy wynikających z wojny hybrydowej, podkreślił resort.

Minister zaznaczył, że decyzja o zakupie śmigłowców dla Wojska Polskiego to gwarancja podwyższenia zdolności bojowych żołnierzy wojsk specjalnych.

bDXHmGWl

"Polscy specjalsi są świetni i zasługują na to, aby dysponować najnowocześniejszym sprzętem. I od dzisiaj właśnie tak się stanie" - podkreślił minister.

W ramach postępowania na dostawę śmigłowców do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych zastosowano procedurę pozyskania sprzętu wojskowego w ramach pilnej potrzeby operacyjnej na wniosek Dowódcy Operacyjnego RSZ. Postępowanie zostało przeprowadzone w trybie negocjacji z jednym Wykonawcą, zgodnie z Decyzją Nr 367/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 września 2015 r. w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Na takie rozwiązanie pozwala Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo Zamówień Publicznych, podano także w materiale.

bDXHmGWG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
scion
2 lata temu
Bedą budowac, jak jakąś łódke 20 lat. Poczekamy zobaczymy.
lolek
2 lata temu
Powoli do przodu - na pewno każdy będzie mówił o dużo większych ilościach śmigłowców ale jak napisałem na początku - wszystko zależy od możliwości finansowych - powoli do przodu