Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PZPO: Sprzedaż opon spadła r/r w III kw. 2019 r. z wyjątkiem SUV-ów i motocykli

0
Podziel się:

Producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali w III kw. 2019 roku wzrost sprzedaży w segmencie opon do aut typu SUV oraz do motocykli - o odpowiednio 14 i 19%. Zmalała dynamika sprzedaży opon do samochodów dostawczych (-22%) oraz ciężarowych (-1%). Sprzedano także mniej opon rolniczych (-26%) oraz przemysłowych (-8%), wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

PZPO: Sprzedaż opon spadła r/r w III kw. 2019 r. z wyjątkiem SUV-ów i motocykli
bECUUGJh

"Po latach wzrostu aktualnie obserwujemy konsolidację polskiego rynku i przejście od modelu ilościowego do większego zainteresowania produktami z wyższego segmentu (18´´), których sprzedaż wciąż rośnie dwucyfrowo (nawet o ponad 20% w porównaniu z tym samym okresem 2018 r.), co odzwierciedla coraz lepszą sytuację gospodarczą kraju. Spadki zanotowane na koniec III kw. można natomiast wyjaśnić kilkoma czynnikami - z jednej strony opóźnieniem sezonu zimowego i przewidywanymi prognozami w poprzednim okresie, a z drugiej zachowaniem konsumenckim wynikającymi między innymi ze zmian, jakie zachodzą w rodzajach mobilności" - powiedział prezes PZPO Giansimone Bertoli, cytowany w komunikacie.

"Z tych słabszych wyników wyłamują się dwa segmenty opon - do samochodów klasy SUV, ze wzrostem sprzedaży o 14% i do motocykli - o 19%. To pokazuje rosnącą - i niesłabnącą od kilku lat - popularność tych kategorii pojazdów" - dodał dyrektor generalny PZPO Piotr Sarnecki.

Zanotowano spadek sprzedaży opon we wszystkich klasach opon do samochodów osobowych. Dynamika sprzedaży opon klasy premium zmalała o 8%, a średniej i budżetowej o 9%.

bECUUGJj

Dane europejskie za III kwartał 2019 roku - choć zanotowano spadki w sprzedaży we wszystkich segmentach opon - potwierdzają stabilność rynku. Sprzedano o 2% mniej opon do samochodów osobowych (w tym SUV i dostawczych) oraz 8% mniej opon rolniczych. O 2% zmalała także dynamika sprzedaży opon ciężarowych i motocyklowych w minionym kwartale tego roku, jednak ogólne wyniki sprzedaży tego typu opon w pierwszych trzech kwartałach tego roku są wyższe - o 3% w przypadku opon ciężarowych i o 2%, jeśli chodzi o opony do motocykli - w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, podsumowano.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego to organizacja przemysłowa zrzeszająca kluczowych producentów opon obecnych na polskim rynku - firmy Apollo Vredestein, Bridgestone, Continental, Dębica, Goodyear, Hankook, Michelin, Pirelli oraz Trelleborg. Członkowie PZPO zatrudniają bezpośrednio w sumie ponad 10 tys. pracowników w biurach handlowych oraz 4 fabrykach (Dębica, Olsztyn, Poznań, Stargard), wytwarzających rocznie 35 mln sztuk opon w oparciu o najnowsze technologie.

bECUUGJK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)