Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rafako: Gaz-System zażądał wypłat gwarancji z umowy na budowę Tłoczni Kędzierzyn

0
Podziel się:

OPG Gaz-System złożył do mBanku żądania wypłaty z gwarancji bankowej należytego wykonania kontraktu na budowę Tłoczni Kędzierzyn w wysokości 20,75 mln zł oraz wypłaty z gwarancji zwrotu zaliczki w wysokości 20,75 mln zł, podało Rafako, które jest wykonawcą umowy. W ocenie Rafako, przedmiotowe wierzytelności z mocy prawa stanowią wierzytelności układowe w ramach otwartego uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego spółki.

Rafako: Gaz-System zażądał wypłat gwarancji z umowy na budowę Tłoczni Kędzierzyn

"Przedmiotowe gwarancje zostały udzielone na rzecz zamawiającego, a na zlecenie emitenta, w związku z postanowieniami umowy. Termin wypłaty z obu gwarancji wynosi siedem (7) dni od dnia otrzymania żądania wypłaty" - czytamy w komunikacie.

W połowie grudnia Gaz-System odstąpił od umów z Rafako na budowę gazociągu na odcinku Goleniów-Płoty i budowę Tłoczni Kędzierzyn oraz naliczył kary umowne w łącznej wysokości 54,43 mln zł.

W związku z odstąpieniem od umowy na budowę tłoczni, Gaz-System naliczył karę umowną w kwocie 33 916 160,35 zł i wystąpił o dokonanie zwrotu nierozliczonej zaliczki w wysokości 20 750 100 zł.

W przypadku umowy na budowę gazociągu, zamawiający naliczył karę umowną w kwocie 20 512 308,19 zł i wystąpił o dokonanie zwrotu nierozliczonej zaliczki w wysokości 12 000 000 zł.

Rafako w restrukturyzacji jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1,24 mld zł w 2019 r.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)