Notowania

vst
13.06.2008 06:40

Raport: Fuzje i akwizycje na GPW

Blisko 13,6 mld zł zadeklarowały spółki giełdowe na fuzje i przejęcia w pierwszej połowie 2008 roku - wynika z szacunków Money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Łącznie blisko 13,6 mld zł zadeklarowały spółki giełdowe na fuzje i przejęcia w pierwszej połowie 2008 roku - wynika ze wspólnego raportu Money.pl i Gazety Wyborczej.

W ostatnim czasie rynek giełdowy opanowała istna gorączka przejęć. Sto firm z GPW, które ujawniły konkretne kwoty lub już dokonały tegorocznych akwizycji na ten cel mogą wydać łącznie ponad 13,57 mld zł. Z tej kwoty w pierwszym półroczu 50 firm zawarło już transakcje o wartości 4,769 mld zł. Kwota przejęć poza granicami Polski przekroczyła 2,05 mld zł.

Tymczasem emitentów z GPW chętnych do przejmowania jest o wiele więcej. Łącznie aż 175 firm notowanych na warszawskiej giełdzie w I półroczu już dokonało przynajmniej jednego przejęcia lub zapowiedziało plany rozwoju przez akwizycje w najbliższych latach.

Grono chętnych do konsolidacji swoich branż to niemal 48 proc. wszystkich firm z GPW. Ostatnio niemal z dnia na dzień pojawiają się kolejne zapowiedzi mariaży lub planów przejęć. Sprawdziliśmy medialne deklaracje spółek, dla których przejęcie innego podmiotu zaowocowałoby zwiększeniem skali czy rozszerzeniem profilu działalności oraz dokonane lub finalizowane transakcje fuzji i przejęć. Obok konkretnych deklaracji kwot wzięliśmy pod uwagę planowane wielkości nowych emisji walorów z przeznaczeniem na akwizycje.

*Gorączka przejęć *

Ożywienie na rynku fuzji i przejęć to efekt kilku czynników. Spadki cen akcji jakie miały miejsce w ostatnim roku urealniły wyceny wielu spółek, przez co stały się one atrakcyjnym celem. Ponadto wiele firm nastawiło się na osiągnięcie szybkich efektów strategii rozwoju. Tymczasem właśnie przez akwizycje można osiągnąć ten cel i pochwalić się nim przed inwestorami giełdowymi, którzy najczęściej wyłożyli pieniądze na inwestycje spółki. Bardzo aktywne są firmy zagraniczne notowane na warszawskiej giełdzie. Jednocześnie właśnie poprzez akwizycje i łączenie sił niektóre spółki mogą szukać szansy na umocnienie pozycji lub przetrwanie na rynku w obliczu zbliżającego się spowolnienia gospodarczego.

Miliardowe kwoty

Rekordzistą w kwocie jaką może wydać na przejęcia jest czeski CEZ. Koncern energetyczny emituje obligacje na łączną kwotę przekraczającą 5 mld zł, właśnie z myślą o akwizycjach. Z kolei wśród spółek, które już realizują transakcje na czoło wyłania się CEDC. Wartość jego transakcji na rynku rosyjskim (Russian Alcohol i Copecresto Enterprises Limited) przekroczyła 1 mld zł. Transakcje Asseco Poland (fuzja z Prokomem i ABG, Pexim Cardinfo, serbska Antegra i kolejne planowane przejęcia chociażby w Niemczech, Hiszpanii) mogą być warte ponad 1,2 mld zł. Z kolei fuzja Hoopa z Kofolą była warta 200 mln zł, a nowopowstała spółka zapowiedziała, że na dalszą konsolidację może wydać drugie tyle.

TVN kupuje udziały w platformie "n" za niebagatelną kwotę niemal 400 mln zł. Wydatki rzędu co najmniej 200 mln zł chcą przeznaczyć na akwizycje takie spółki jak: Emperia, Mercor (już przejął hiszpańską Tecresę za 120 mln zł), Amrest (przejęcia w Rosji, USA i nabycie pakietu Sfinksa) i Trakcja Polska. Ponad 100 mln zł wydały już Agora na Trader.com, Lotos na udziały w złożach ropy na Bałtyku i Asseco Business Solutions na przejęcia w swojej branży. Blisko ,,setki" są Kopex i Polimex z już domkniętymi transakcjami. Tymczasem ambicje na co najmniej taką kwotę mają chociażby Graal, Famur, Asseco Slovakia, Multimedia Polska, Mostostal Zabrze.

Fuzje na GPW

Wśród spółek na warszawskiej giełdzie zapanowała moda na wzajemne mariaże. Popularną tendencję zapoczątkował Intercars z JC Auto. Kolejne informacje posypały się niemal z rękawa. Cersanit domyka fuzję z Opocznem. Bardzo aktywne są sieci handlowe: LPP przejmuje Artmana za około 400 mln zł, Vistula&Wólczanka, w pierwszym wrogim przejęciu na GPW przejmuje kontrolę nad W.Krukiem za około 200 mln zł. Komputronik za około 45 mln zł bierze Karen Notebook. Najświeższa
transakcja to Bakalland z Atlantą Poland za około 35 mln zł.

Jednocześnie możliwość połączenia zasugerowali wiodący dystrybutorzy sprzętu komputerowego: Action z AB. W sektorze IT karty rozdaje Asseco Poland, które poprzez fuzje z Prokomem i ABG oraz przejęcia zagraniczne buduje supergrupę informatyczną. Również supergrupę, ale w gastronomii tworzy Amrest, który ma apetyt na Sfinksa. Kto jeszcze może podbić konkurenta z giełdowego parkietu? Niewykluczona jest dalsza prywatyzacja Ruchu, do której mogą rywalizować mogą Emperia i Eurocash.

Pierwsza spółka ma do wydania około 250 mln zł, a Eurocash już działa: przejął firmę dystrybucyjną McLane i sieć "Nasze Sklepy". Co ciekawe nie ujawnia kwot tych transakcji. Jednak McLane musiał kosztować kilkadziesiąt milionów złotych. Ciekawie może być wśród dystrybutorów leków, gdzie może dojść do rozmów w sprawie przejęcia Prospera. Ostatnio największe szanse daje się Farmacolowi.

Ciekawe plany

Wśród firm, które zadeklarowały kilkadziesiąt milionów złotych na przejęcia na pierwszy plan wyłania się Apator, który bierze PoWogaz za 70 mln zł. Elektrobudowa może wydać nawet 90 mln zł, a już dopięła trzy transakcje na ponad 30 mln zł. Bardzo aktywny jest MediaTel, który może zainwestować 60 mln zł. Natomiast ADS, Energoinstal, Erbud, Duda, Comarch, Novitus mogą wydać co najmniej
po 50 mln zł. Wśród spółek, które nie podawały konkretnych kwot na inwestycje, ale uwzględniają w swojej strategii rozwoju przejęcia interesująco zapowiada się możliwość kupna przez New World Resources elektrowni węglowej od CEZ-u. Gdyby wypaliła, transakcja z pewnością byłaby w czołówce zestawienia.

Główną rolę w konsolidacji chemii ciężkiej mogą odegrać Police i Puławy. Media spekulowały, że miejsce na GPW funduszu NFI Magna Polonia może przejąć ukraiński podmiot o kapitalizacji przekraczającej 1 mld zł. Kilkaset milionów może wydać Dom Development na zapowiedzianą kilka miesięcy temu akwizycję. Połączenie giełdowego Bomi z Rastem i Rabatem Pomorze stworzy grupę handlową z przychodami rzędu 1,5 mld zł.

Największe deklaracje i transakcje fuzji i przejęć na GPW w I półroczu 2008 roku - pierwsza dziesiątka
Spółka Plany Kwota łączna w mln zł
CEZ emisja obligacji o wartości 1,5 mld euro (5,1 mld zł) z myślą o przejęciach - zainteresowanie dwoma dystrybutorami prądu w Turcji 5100
Asseco Poland fuzja z Prokomem 580 mln zł,fuzja z ABG (AP wyemituje akcje warte rynkowo 585 mln zl), planowane przejęcia w Niemczech, Hiszpanii i na Bałkanach, Pexim Cardinfo (36,4 mln zł), serbskiej spółki Antegra (30 mln zł) 1232
CEDC Russian Alcohol 40 proc. za 156,5 mln $ plus 103 mln $ za papiery zamienne, CEDC w marcu sfinalizowało przejęcie 85 proc. udziałów w firmie Copecresto Enterprises Limited (właścicielu praw do marki wódki Parliament oraz zakładów produkcyjnych i sieci dystrybucyjnej w Rosji) za 180 mln$ 1010
Hoop fuzja z Kofolą (emisja akcji za około 200 mln), inne przejęcia możliwe za nawet 200 mln zł 400
LPP Artman 395
TVN platforma n 323
Action plany konsolidacji rynku, fuzja z AB? 300
Cersanit połączenie z Opocznem 253
Emperia rozmowy z kilkoma podmiotami o włączeniu ich do grupy (m.in.Lewiatan) grupa chce mieć 10 mld zł przychodów 250
Mercor Tecresa za 120 mln zł,płocka firma z branży za ok.130 mln zł 250
Amrest Applebees Neighborhood Grill & Bar, przejęcie w Rosji, pakiet akcji Sfinksa 200
Trakcja Polska przejęcia w branży budowlanej 200
Vistula&Wólczanka przejęcie W.Kruka 200

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Gorączka przejęć na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/goraczka;przejec;na;gpw,235,0,328171.html )
Tagi: vst, msz, acs, dom, kar, acp, elb, kom, car, bak, mtl, eur, cst, cmr, pxm, nvs, jca, emp, apt, eat, act, pce, zap, mcr, erb, fmf, ago, 06n, kpx, grl, lts, rch, cdc, dud, bmi, abg, ads, tvn, lpp, cez, abe, mmp, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, porady, raporty giełdowe, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz