Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rating Polski. Fitch podtrzymał ocenę A- ze stabilną perspektywą

29
Podziel się

Fitch Ratings podtrzymał długoterminowy rating podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych na poziomie A-. Jednocześnie podtrzymał perspektywę ratingu na poziomie stabilnym, podała agencja.

Rating Polski. Fitch podtrzymał ocenę A- ze stabilną perspektywą
(PAP, Lech Muszyński)
bEgMVdyt

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

"Według Fitcha, Polska powinna być stosunkowo odporna na szok związany z pandemią COVID-19 w porównaniu do krajów porównywalnych, dzięki zdywersyfikowanej, lecz stosunkowo zamkniętej gospodarce, umiarkowanemu sektorowi turystycznemu, statusowi importera netto energii, elastycznemu kursowi walutowemu, rachunkowi obrotów bieżących bliskiemu równowagi oraz pewnej przestrzeni fiskalnej, pozwalającej zaabsorbować środki ekspansji fiskalnej. Jednakże kraj ma stosunkowo wysoki dług zagraniczny" - czytamy w komunikacie.

Jak zauważa Ministerstwo Finansów, wedługg Fitch pandemia koronawirusa będzie miała negatywny wpływ na wzrost PKB w 2020 roku (1,8 proc.) ale jednocześnie oczekuje przywrócenia trwałego tempa wzrostu w 2021 roku (3,2 proc.). Prognozowana wysokość deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w latach 2020-2021 zrewidowana została przez Fitch odpowiednio do 5 proc. oraz 3,3 proc.

bEgMVdyv
Zobacz także: Tarcza antykryzysowa to za mało. "Trzeba przywrócić niedziele handlowe"

Wskaźnik długu sektora rządowego i samorządowego do PKB w 2019 r. wyniesie według agencji 50,3 proc., w 2020 wzrośnie do 54,3 proc., by w 2021 roku spaść do poziomu 52,1 proc.

bEgMVdyB

Rating Polski na poziomie A- odzwierciedla silne fundamenty makroekonomiczne, stosunkowo silne ramy polityki gospodarczej wraz z członkostwem w Unii Europejskiej, podano także.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEgMVdyW
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(29)
Józek Bonk
rok temu
trzy największe agencje ratingowe Moody's, Standard & Poor's i Fitch oceniały parę minut przed upadkiem Lehman Brothers na AAA, AA. Raymond W. McDaniel, Jr. Moody's, Deven Sharma z S&P i Stephen Joynt z Fitch na zadane przez kongresmena Jackie Speiera pytanie czy analitycy ponieśli jakieś konsekwencje swoich ocen odpowiedzieli wszyscy że analitycy odpowiedzialni za ratingi dla zbankrutowanych firm są nadal zatrudnieni i nie wyciągnięto wobec nich żadnych konsekwencji
maverick
rok temu
to że zwolniliśmy nie znaczy że będzie żle kwestia tylko tego ile to potrwa jeżeli nie długo to nic się nie stanie i ruszymy poprostu do przodu ostrzej i tyle byle nie trwało to za długo bo wtedy limity środków które mamy w przysłowiowym w razie W przestaną działać i zrobi się duszno ...
logiczny
rok temu
Ocena adekwatna do czasu ocenianego ale szkoda, że minionego ;(
bEgMVdyX
pam
rok temu
Po roku 2008 (pożyczki subprime, Lehman Brothers) chyba już mało kto wierzy prognozom tych ekspertów.
zibi
rok temu
dobry złoty to mocny złoty poradzi sobie wirusem
...
Następna strona