Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rekordowe wyniki sprzedaży obligacji. Ponad 21 miliardów złotych w pół roku

101
Podziel się

Gdy banki skąpią odsetki z lokat, dużą część oszczędności Polacy przekierowali na obligacje skarbowe. W pół roku do kasy państwa trafiło 21 mld zł, czyli o połowę więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Rekordowe wyniki sprzedaży obligacji. Ponad 21 miliardów złotych w pół roku
Polacy lokują w obligacjach coraz więcej pieniędzy (NBP, NBP)
bErvYNUB

Boom na obligacje niezmiennie przybiera na sile - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Popyt jest dziś o połowę wyższy niż przed rokiem, a już rok temu Polacy wydali na detaliczne papiery najwięcej w historii.

Od stycznia do czerwca Polacy wydali na zakup detalicznych obligacji skarbowych ponad 21 mld zł. To najwyższy półroczny wynik w historii - zauważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

bErvYNUD

- Jest on tym bardziej imponujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dotychczas wynik rekordowy przypadał na 2020 rok, a przy obecnym tempie już za 2-3 miesiące zostanie on po raz kolejny poprawiony - dodaje.

Z czego wynika fakt, że Polacy tak chętnie kupują obligacje? Powodów jest co najmniej kilka.

Zobacz także: Money.To się liczy_rozmowa z Panem Markiem Obrębalskim
bErvYNUJ

- Są to papiery bezpieczne, w przypadku których zwrot pieniędzy i wypłatę odsetek gwarantuje rząd - podkreśla Turek. Do tego, aby zainwestować, wystarczy 100 zł.

- Ponadto próżno tu szukać gwiazdek, prowizji za zakup, prowadzenie konta maklerskiego, zarządzanie aktywami czy innych opłat. Nawet jeśli będziemy chcieli zrezygnować z inwestycji przed czasem, to mechanizm jest tu pomyślany tak, że co najwyżej stracimy odsetki, ale kapitał odzyskamy w całości - tłumaczy ekspert HRE.

bErvYNUK

Warto jednak podkreślić, że takie właściwości obligacje miały też wcześniej, a jednak nie było aż tak wielu chętnych na ulokowanie w nich pieniędzy. Teraz po prostu dają większe odsetki niż np. banki z lokat.

Mowa o co najmniej 0,5 proc. w skali roku (po opodatkowaniu około 0,41 proc.) przy zamrożeniu pieniędzy na 3 miesiące. Oprocentowanie nie powala, ale jest znacznie wyższe niż u konkurencji. A przy dłuższym czasie inwestycji odsetki mogą być wyraźnie większe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErvYNVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(101)
ffffffff
2 tyg. temu
złotówka jest przeznaczona do likwidacji więc obligacje denominowane w złotówce będzie warte 0
hm??
2 tyg. temu
obligacje przy takiej inflacji?
jack reacher
2 tyg. temu
Obligacje przy tak niskich stopach procentowych nie są trafną inwestycją.
bErvYNVf
ANALITYK
2 tyg. temu
CZY MARIONETKOWY RZAD JEST W STANIE ZABEZPIECZYC BEZPIECZENSTWO BANKOWE
zawodowiec
2 tyg. temu
Inflacja jest na wysokości 8% wiec i tak stracimy .
...
Następna strona