Notowania

energetyka
19.03.2019 22:03

Rewolucja w AGD. Polska wprowadzi nowe etykiety dla sprzętu domowego

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. etykiet energetycznych. Mają być czytelne i jasno pokazywać, ile prądu zużywają urządzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Nowy wzór etykiet zaproponowała Unia Europejska. Polski rząd wprowadził je zmianami w ustawie o informowaniu o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię oraz o kontroli realizacji programu znakowania urządzeń biurowych.

Etykiety energetyczne informują o tym, ile energii zużywa urządzenie w skali od A do G. Klasa A (kolor zielony) oznacza najmniejsze zużycie energii elektrycznej, a klasa G (kolor czerwony) - największe. Obecnie coraz więcej urządzeń jest zaliczanych do klas A+, A++ i A+++.

Jednak taka klasyfikacja efektywności energetycznej nie jest dla konsumentów przejrzysta. Dlatego w nowym systemie klasyfikacji zostanie przywrócona pierwotna skala od A do G (bez klas A+, A++ i A+++). Nowe etykiety energetyczne będą stosowane równolegle ze starymi - do czasu ich całkowitego wycofania w wyznaczonych okresach przejściowych.

Oglądaj też: Wielki problem polskich firm. Niepewność nie pomoże inwestycjom

Nowelizacja wprowadza rozwiązania, które zapewnią ciągłość prawidłowego funkcjonowania systemu kontroli etykietowania energetycznego oraz spójność przepisów krajowych z unijnymi.

- Rozporządzenie ma pozwolić na uproszczenie otoczenia regulacyjnego dla państw członkowskich i podmiotów gospodarczych oraz ujednolicenie stosowania i wdrażania przepisów w zakresie etykietowania energetycznego w całej Unii Europejskiej - czytamy w rządowym komunikacie.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

MambaA kiedy na etykiecie czas od zakupu do zezłomowania z powodu braku możliwości naprawy?

19-03-2019

Polska rewolucja :-)))))))))"Nowy wzór etykiet zaproponowała Unia Europejska..."

20-03-2019

pyta czemu nie ma na etykiecie poboru w kwh?

Rozwiń komentarze (3)