Notowania

Ropa z USA przebiła 60 dolarów. Zaskakujący spadek zapasów i tropikalny cyklon

Na nieszczęście kierowców ropa naftowa znowu idzie w górę. Na giełdzie w USA baryłka kosztuje ponad 60 dolarów. Winny ostatnim wzrostom jest m.in. tropikalny cyklon i zaskakujący spadek zapasów surowca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ropa naftowa idzie w górę. (Fot: SIPA PRESS)

Od kilku miesięcy cena benzyny (PB 95) przekracza 5 zł za litr. Nie zapowiada się na spadek poniżej tej granicy, bo na świecie ropa naftowa znowu drożeje. Od kwietnia do początku czerwca potaniała, ale ostatnie tygodnie podbiły notowania blisko 10 dolarów. Ten tydzień podtrzymał trend.

- Praktycznie od wtorkowego wieczora na rynku ropy naftowej trwa wzrostowa seria. Notowania tego surowca poruszają się w górę praktycznie godzina po godzinie. Obecnie cena amerykańskiej ropy oscyluje w okolicach 60 dolarów za baryłkę - relacjonuje Dorota Sierakowska, ekspertka rynku surowców w Domu Maklerskim BOŚ.

Czemu ropa drożeje? Sierakowska wskazuje, że w ostatnich dniach skumulowało się kilka czynników, mających wpływ na wzrost notowań. Po pierwsze, wyraźnie spadły zapasy tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Energii podał w środę, że zapasy ropy w USA w tydzień spadły o prawie 10 mln baryłek.

Komu zależy na wyśrubowaniu ceny ropy naftowej

- Już dzień wcześniej informacje o dużym spadku zapasów przekazywał Amerykański Instytut Paliw, jednak zniżka okazała się większa nawet od tych szacunków - podkreśla ekspertka.

Ekonomistka DM BOŚ dodaje, że cena rośnie ze względu na możliwe mniejsze dostawy surowca na rynek. Nad Zatoką Meksykańską utworzył się tropikalny cyklon, który już teraz wpływa na lokalne wydobycie ropy naftowej. Funkcjonujące w tym rejonie firmy naftowe zdecydowały się zamknąć platformy wydobywcze i ewakuować ich pracowników.

Niepokojące są też kolejne doniesienia z Bliskiego Wschodu. W środę brytyjski tankowiec został otoczony w rejonie Zatoki Perskiej przez łodzie Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, jednak próby zatrzymania tankowca na wodach terytorialnych Iranu ostatecznie się nie udały ze względu na groźby ze strony brytyjskiej floty wojskowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ropa naftowa, zapasy, surowce, paliwa, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2019

SchedaTo na pewno wina PiS?już są winni że młodzi dzwonią do Dulkiewicz i chcą popełnić samobójstwo,PiS jest winny braku lekarstw że Chiny zamknęły … Czytaj całość

11-07-2019

grad-6tam 1 dolar na baryłce a u nas 50 gr na litrze POLSKI ZŁODZIEJ ZAWSZE JEST PANEM.

11-07-2019

bochcąmoheryCieszy mnie to i nie widzę problemu bo ceny mają iść w górę .

Rozwiń komentarze (7)