Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Rusza oferta publiczna. Na ile wycenił się InPost?

16
Podziel się:

Pod koniec stycznia operator paczkomatów InPost zadebiutuje na giełdzie w Amsterdamie. Przedział cenowy w ofercie publicznej, która ruszyła w środę, wynosi 14-16 euro za akcję, Oznacza to rynkową kapitalizację na poziomie 7-8 mld euro, czyli 32-36 mld zł.

Rusza oferta publiczna. Na ile wycenił się InPost?
Pod koniec stycznia InPost zadebiutuje na giełdzie w Amsterdamie. Spółka właśnie opublikowała prospekt emisyjny. (money.pl, Rafał Parczewski)
bFemVmkB

InPost opublikował w środę prospekt emisyjny. Zapisy na akcje ruszyły w środę 21 stycznia i potrwają do 28 stycznia. Debiut na Euronext Amsterdam planowany jest 29 stycznia.

Oferta obejmuje 175 mln akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy (Advent International, Templeton i PZU FIZAN BIS2). Jest skierowana do inwestorów instytucjonalnych.

Akcje w ofercie stanowią 35 proc. kapitału InPostu. Oferta może jednak zwiększyć się do 40,25 proc. Wynika to z faktu, że globalni koordynatorzy oferty mają opcję dodatkowego przydziału, którą mogą wykonać w ciągu 30 dni po debiucie giełdowym.

bFemVmkD
Zobacz także: Kredyty w dobie pandemii. Banki poluzowały rygor

- To kolejna faza naszego rozwoju. Chcemy rozwijać nasz biznes międzynarodowo - tłumaczył decyzję o wejściu na giełdę prezes InPostu Rafał Brzoska.

Celem wejścia na giełdę w Amsterdamie jest wzmocnienie profilu, rozpoznawalności i wiarygodności marki za granicą. Ma to m.in. szerzej otworzyć drzwi do ekspansji paczkomatów do nowych krajów.

bFemVmkJ

Na koniec 2020 roku InPost była właścicielem i operatorem 10,7 tys. paczkomatów. W ubiegłym roku obsłużył dzięki nim 240 milionów paczek.

Warto przypomnieć, że InPost ma już za sobą przygodę giełdową i to z warszawską GPW. Jeszcze kilka lat temu na parkiecie były notowane zarówno akcje Integer.pl (pod tą firmą był InPost) i sam InPost.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFemVmle
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Roko
12 miesięcy temu
Nie jestem zaskoczony, inpost jest naprawdę wiele wart
Meko
12 miesięcy temu
To ważne, że nie stoją w miejscu, a rozwijają się, zwłaszcza w tak ciężkich czasach, oni cały czas prą do przodu
Tiri
12 miesięcy temu
ale tutaj naprawdę ogromne pieniądze wchodzą w gre, pomimo iż wiem że ta firma może być tyle warta to i tak zaskoczenie
bFemVmlf
lolek
12 miesięcy temu
Inpost wiele błędów i nigdy nie można walczyć o swoje bo oni nie widza problemów .a nagrania z kamer zero a po co one?
Lex
12 miesięcy temu
10,7 tysięcy paczkomatów? Jezu, kiedy oni tego tyle nastawiali. Robi wrażenie.