Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd chce przyjąć projekt, dot. wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych w I kw.

0
Podziel się:

Rząd planuje przyjąć projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych, jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i występujących w obrocie faktur elektronicznych, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów planowane jest na I kw. 2021 r.

Rząd chce przyjąć projekt, dot. wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych w I kw.

Faktury ustrukturyzowane to rodzaj faktur elektronicznych, które będą mogły być wystawiane i otrzymywane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

"Zakłada się, że projektowane rozwiązanie przyczyni się nie tylko do wzmocnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku VAT, ale także uproszczenia samego procesu kontroli rozliczeń u przedsiębiorców z uwagi na możliwość zdalnego monitorowania przez organy podatkowe obrotu dokumentowanego fakturami. Zakłada się, że proponowane rozwiązanie umożliwi także zwiększenie dochodów budżetu państwa w wyniku zakładanego zwiększenia poboru podatku VAT na każdym etapie obrotu towarami i usługami" - czytamy w informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie.

Projektowane rozwiązanie ma przyczynić się do upowszechnienia jednolitego formatu faktury elektronicznej, w formie faktury ustrukturyzowanej, a tym samym elektronizację i automatyzację procesów fakturowania i księgowania transakcji handlowych. KSeF jest systemem teleinformatycznym służy do wystawiania, otrzymywania faktur ustrukturyzowanych, do ich przechowywania, oznaczania numerem identyfikującym, weryfikowania zgodności z określonym wzorem takiej faktury.

System ten ma też służyć do analizy i kontroli danych z faktur ustrukturyzowanych oraz wysyłać komunikaty dotyczące wystawienia, odrzucenia albo braku możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej.

Dzięki skorzystaniu z wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF podatnicy zostaną zwolnieni z obowiązku ich przechowywania i archiwizacji, podano także

Ponadto dla podatników wystawiających wyłącznie faktury ustrukturyzowane planowane jest wprowadzenie skróconego z 60 dni do 45 dni terminu zwrotu podatku VAT.

Wprowadzane rozwiązanie ma na celu również uszczelnienie systemu podatkowego, zwiększenie bezpieczeństwa transakcji handlowych oraz zmniejszenie liczby błędów.

forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)