Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rząd chce przyspieszyć wdrażanie energetyki jądrowej w Polsce

1
Podziel się:

Rząd chce usprawnić i przyspieszyć działania związane z wdrażaniem energetyki jądrowej w Polsce i zwiększyć dywersyfikację zarówno bazy paliwowej w elektroenergetyce, jak i kierunków dostaw energii pierwotnej, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Celem jest budowa 6-9 GW mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej w oparciu o duże, sprawdzone reaktory wodno-ciśnieniowe (PWR).

Rząd chce przyspieszyć wdrażanie energetyki jądrowej w Polsce
(Flickr)

Przyjęcie projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji programu wieloletniego "Program polskiej energetyki jądrowej" planowane jest na III kw. br.

"Konieczność aktualizacji Programu wynika z potrzeby usprawnienia i przyspieszenia działań związanych z wdrażaniem energetyki jądrowej w Polsce. Wdrożenie energetyki jądrowej umożliwi bowiem znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa, w szczególności poprzez zwiększenie dywersyfikacji zarówno bazy paliwowej w elektroenergetyce, jak i kierunków dostaw energii pierwotnej" - podano w uzasadnieniu.

Umożliwi też ona zastąpienie starzejących się wysokoemisyjnych bloków energetycznych pracujących w podstawie obciążenia systemu nowymi zeroemisyjnymi jednostkami odpornymi na politykę regulacyjną związaną z redukcją emisji CO2 i innych zanieczyszczeń. W tym kontekście realizacja Programu polskiej energetyki jądrowej stanowi jeden z kluczowych instrumentów dostosowywania polskiego systemu elektroenergetycznego do wymagań polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.

"Realizacja Programu polskiej energetyki jądrowej stanowi jeden z kluczowych instrumentów dostosowywania polskiego systemu elektroenergetycznego do wymagań polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej" - podkreślono.

Celem zaktualizowanego Programu polskiej energetyki jądrowej jest budowa 6-9 GW mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej w oparciu o duże, sprawdzone reaktory wodno-ciśnieniowe (PWR).

Zaktualizowany program za zawierać informacje na temat harmonogramu realizacji, sposobów finansowania rozwoju energetyki jądrowej oraz działań związanych z rozbudową niezbędnej infrastruktury technicznej na potrzeby energetyki jądrowej, zapewnieniem - jak podano - wysokiego udziału polskiego przemysłu we wdrażaniu energetyki jądrowej oraz komunikacją i edukacją społeczną w zakresie energii jądrowej.

W zaktualizowanym projekcie Programu podstawowe założenia, cele oraz kierunki działań dotyczących wdrażania energetyki jądrowej w Polsce nie uległy zmianie, podano także.

Konieczność aktualizacji programu wynika ponadto z obowiązku nałożonego ustawą Prawo atomowe. Zgodnie z przepisami tej ustawy minister właściwy do spraw energii co 4 lata opracowuje projekt aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Obecnie obowiązujący program przyjęty został w styczniu 28 stycznia 2014 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Dobro powrsca
4 lata temu
Ok tam.oj tam.ma być.dobre. rozmawiajmy powarznie
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Dobro powrsca
4 lata temu
Ok tam.oj tam.ma być.dobre. rozmawiajmy powarznie
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.