Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd chce wprowadzić możliwość zakupu testowego przez 'tajemniczego klienta'

0
Podziel się:

Wprowadzenie możliwości dokonywania zakupu testowego przez "tajemniczego klienta" zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw konsumentów, który trafił właśnie do konsultacji społecznych. Dotychczas kontrolujący mogli sprawdzić jedynie sposób oferowania towaru, zakres udzielanych informacji, ale nie mogli zawrzeć umowy.

Rząd chce wprowadzić możliwość zakupu testowego przez 'tajemniczego klienta'

"Możliwość zakupu towarów i usług, z zastosowaniem ukrytej lub przybranej tożsamości, pozwoli na pozyskanie materiału dowodowego, do którego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) miał do tej pory ograniczony dostęp" - czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie z obecnymi przepisami, kontrolerzy nie mogą zawrzeć umowy, co w wielu przypadkach, uniemożliwia skontrolowanie całego procesu sprzedaży i praktyk z tym związanych, np. podczas pokazów, gdy umowa zawierana przez konsumenta związana jest z koniecznością nabycia dodatkowych produktów np. zawarcia umowy pożyczki.

"Potrzeba zastosowania tzw. 'zakupu testowego' staje się również coraz silniejsza w dobie sprzedaży coraz bardziej skomplikowanych i ryzykownych usług finansowych, gdyż w takich przypadkach nie jest możliwe skonfrontowanie treści oferty składanej przez przedstawiciela banku, instytucji finansowej lub pośrednika i treści umowy zawieranej z konsumentem na podstawie tej oferty" - podano w uzasadnieniu.

Ponadto w przypadku zakupu tzw. usług finansowych często nawet do przedstawienia oferty konieczne jest podanie danych konsumenta bądź wypełnienie odpowiednich dokumentów, co wiąże się z koniecznością użycia ukrytej tożsamości.

Jak podkreślono, w sytuacji, w której działania kontrolującego ograniczają się jedynie do etapu przedumownego, nie ma możliwości pozyskania dowodów dotyczących całego procederu kupna - sprzedaży, zorganizowanego w taki sposób, by wprowadzić konsumenta w błąd. Wprowadzenie instytucji umożliwiającej dokonanie takiego zakupu oraz przetestowanie oferowanego produktu, ma pozwolić na pozyskanie całości materiału dowodowego dotyczącego takich praktyk, w ramach jednego postępowania kontrolnego.

Poszerzenie uprawnień "tajemniczego klienta" ma dotyczyć także m.in. handlu elektronicznego.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)