Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy ws. wsparcia finansowego dla hodowców krów i świń

1
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Projekt przewiduje dodatkowe wsparcie finansowe dla hodowców krów i świń w 2020 r.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. wsparcia finansowego dla hodowców krów i świń
bECwlFAR

"W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy" - czytamy w komunikacie.

Na realizację tego celu zarezerwowano 50 mln euro w ramach działania "Dobrostan zwierząt" w Programie Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

"Na wsparcie będą mogli liczyć rolnicy, którzy dodatkowo zadbają o lepsze samopoczucie i zdrowie zwierząt, poprawiając warunki ich utrzymania ponad obowiązujące przepisy. Będzie to np. zwiększenie przestrzeni do życia przypadającej na jedno zwierzę (krowę, lochę, tucznika) o co najmniej 20% w stosunku wymaganej minimalnej powierzchni albo zorganizowanie zwierzętom dostępu do pastwiska lub wybiegu. Wsparcie finansowe będzie rekompensowało rolnikom koszty podwyższonych standardów utrzymywania zwierząt" - czytamy dalej.

bECwlFAT

Stawki pomocy wyniosą (na rok):

- 595 zł na krowę mleczną (zwiększenie powierzchni w budynkach),

- 329 zł na krowę "mamkę" (dostęp do wybiegów),

- 185 zł na krowę mleczną (wypas),

bECwlFAZ

- 301 zł na lochę,

- 24 zł na tucznika.

"Szacuje się, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 65 tys. rolników - hodowców krów i świń" - podano także.

Szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy zostaną określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które ma obowiązywać od 15 marca 2020 r.

bECwlFBa

Projekt przewiduje, że rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie do krów i świń od 15 marca do 15 maja danego roku - drogą elektroniczną w ramach formularza eWniosekPlus. Zaplanowano także przeszkolenie doradców rolniczych i ich przeegzaminowanie, aby mogli świadczyć rolnikom usługi dotyczące sporządzania planu poprawy dobrostanu zwierząt.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2020 r.

bECwlFBu
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Richard
2 lata temu
500 plus N krowę zrealizowane. PiS spełnia obietnice.