Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik MŚP przedstawił dziesiątkę ułatwień dla przedsiębiorców

0
Podziel się:

Objęcie na stałe "małym ZUS-em" tych przedsiębiorców, którzy uzyskują najniższe dochody, powiązanie płacy minimalnej ze średnią płacą w województwie bądź powiecie, wprowadzenie możliwości rozliczania ryczałtem dla wszystkich prowadzących działalność oraz  zmniejszenie obowiązków biurokratycznych - to niektóre z propozycji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zaprezentowane w ramach tzw. Dziesiątki Rzecznika.

Rzecznik MŚP przedstawił dziesiątkę ułatwień dla przedsiębiorców

Propozycje zostały przez Rzecznika MŚP Adama Abramowicza przekazane m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi oraz szefom klubów parlamentarnych. Mają one - w ocenie Rzecznika - doprowadzić m.in. do obniżenia kosztów działalności firm, likwidacji zbędnych obowiązków biurokratycznych, oraz zwiększenia poziomu inwestycji.

Postulowane zmiany dotyczą m.in. "małego ZUS Plus" i płacy minimalnej. Chodzi o powiązanie wysokości płaconej składki z poziomem dochodów.

"Jeżeli wykreślimy limit przychodowy dla małego ZUS (obecnie 120 tys. rocznie) i warunek, że można korzystać z tego tylko przez 36 miesięcy w ciągu 60 osiągniemy zakładany efekt. Przedsiębiorca będzie mógł płacić składkę, dostosowaną do możliwości finansowych, dostosowaną do dochodu" - powiedział Abramowicz podczas konferencji online.

Zdaniem Rzecznika, umożliwiłoby to objęcie "małym ZUS-em Plus" tych przedsiębiorców, którzy osiągają większy przychód, ale ze względu na specyfikę swojej działalności (zwłaszcza osoby trudniące się handlem, pośrednictwem itp.) nie przekłada się to na uzyskiwany przez nie dochód. Tym samym "mały ZUS Plus" stałby się swoistym "progiem podatkowym", a nie tylko kolejną czasową ulgą.

Z kolei płaca minimalna w ocenie Rzecznika nie powinna być ustalana odgórnie i określana dla kolejnych lat na takim czy innym poziomie, ale powinna być powiązana z obiektywnym parametrem ekonomicznym.

"Dodatkowo chcemy wprowadzić dyskusję czy nie powinno być tak, że płaca minimalna jest zróżnicowana na regiony. Warto byłoby wprowadzić, żeby płaca minimalna była powiązana ze średnią albo w województwie, a najlepiej byłoby, gdyby to było w powiecie" - podkreślił Abramowicz.

Kolejne propozycje "Dziesiątki Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców" to: zakaz nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz zmniejszenie obecnie istniejących obciążeń, wprowadzenie co najmniej 6-miesiecznego vacatio legis przy zmianach przepisów prawa gospodarczego, umożliwienie korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla wszystkich przedsiębiorców niezależnie od wysokości osiąganego przez nich przychodu oraz rodzaju działalności.

Rzecznik proponuje też uchylenie przepisów, dotyczących zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego przez wszczęcie postępowania karno-skarbowego (organy miałyby taką możliwość w wyjątkowych, jednostkowych przypadkach), powołanie rady odwoławczej przy ministrze finansów z udziałem przedstawicieli organizacji zawodowych, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Ministerstwa Finansów (MF) i Ministerstwa Rozwoju (MR) oraz zmiany w ustawie o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa oraz ustaw: o służbie cywilnej i pracownikach urzędów państwowych.

Proponowane jest także skrócenie maksymalnej długości tymczasowego aresztowania do 9 miesięcy (w tym w postępowaniu przygotowawczym do 3 miesięcy) , a także skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu w sprawach gospodarczych (maksymalnie do 6 miesięcy)

Jak podkreślił Rzecznik w trakcie konferencji, większość tych propozycji nie pociąga za sobą konieczności zwiększenia wydatków państwa.

"Ta dziesiątka w dużym stopniu porządkuje gospodarkę. Nasza gospodarka jest w stanie kryzysu [...] te akurat propozycje rozwiązań są niezbędne niezależnie od pandemii. One odblokowują przedsiębiorców, one odblokowują możliwość prowadzenia działalności" - ocenił prezes Business Center Club (BCC) Marek Goliszewski, uczestniczący w konferencji.

Propozycje te zostały poparte przez 205 organizacji zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)