Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Sanok otworzył fabrykę w Meksyku. Są już pierwsze zlecenia

35
Podziel się:

Sanok Rubber Company, polska spółka kontrolowana przez fundusze emerytalne uruchomiła zakład w Meksyku. Już w sierpniu zrealizował pierwsze zamówienia.

Siedziba SMX Rubber w Meksyku, spółki zależnej od Sanok Rubber Company
Siedziba SMX Rubber w Meksyku, spółki zależnej od Sanok Rubber Company (Sanok Rubber Company)

Polski producent gumowych elementów samochodowych i do budownictwa ma już spółki w Chinach, Niemczech, Francji, Rosji, na Białorusi i Ukrainie. Teraz przyszedł czas na Amerykę. Otwarto już fabrykę w środkowym Meksyku, w miejscowości San Luis Potosi.

- W sierpniu realizujemy pierwsze sprzedaże - poinformował prezes Piotr Szamburski.

Nowe kontrakty realizuje też niemiecka spółka zależna Draftex dla "jednego z producentów samochodów segmentu premium w oparciu o nową technologię produkcji uszczelek" - informuje spółka.

Zobacz też: Samochód roku Wirtualnej Polski 2018. Nagroda główna: Jaguar I-Pace

- Te dwa zakłady wpływają i będą w istotny sposób wpływać na nasze wyniki jako globalnego dostawcy elementów gumowych dla motoryzacji - wskazuje Szamburski.

W segmencie motoryzacyjnym, który w pierwszym półroczu 2019 wzrósł o 8 proc. spółka realizuje program inwestycyjny na lata 2018-2019. W jego ramach budowana jest dodatkowa hala w Sanoku na potrzeby produkcji uszczelek karoserii samochodowych. "Zgodnie z harmonogramem, zakończenie prac powinno nastąpić pod koniec bieżącego roku" - wskazała spółka.

W samym drugim kwartale szybko, bo o 13 proc. rok do roku rósł też segment uszczelek budowlanych (stolarkowe oraz samoprzylepne). Odpowiada obecnie za około 10 proc. sprzedaży grupy. Spadła natomiast sprzedaż pasów klinowych dla maszyn rolniczych o około 5 proc. Spółka tłumaczy to "uwarunkowaniami pogodowymi".

"Relatywnie suche lato (III kw. to okres żniw) nie sprzyja popytowi na pasy klinowe do kombajnów, podczas gdy uwarunkowania pogodowe nie mają bezpośredniego wpływu na pozostałe segmenty sprawozdawcze spółki" - podano w komunikacie.

Sanok Rubber Company poinformował we wtorek, że odnotował 8,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto w drugim kwartale 2019 r. wobec 16,7 mln zł zysku rok wcześniej.

- Z jednej strony, oczywiście widzimy cykliczne schłodzenie sektora motoryzacyjnego, któremu towarzyszy rosnąca presja producentów pojazdów na koszty. Natomiast z drugiej strony, jesteśmy w trakcie kosztownych procesów uruchamiania produkcji dla zupełnie nowych modeli samochodów, które postrzegamy jako czynnik wzrostowy dla Grupy Sanok Rubber w perspektywie długoterminowej - skomentował Szamburski.

- W perspektywie krótkoterminowej pierwszego półrocza spiętrzenie nowych projektów przy niższej skali tych najbardziej dojrzałych powoduje istotny spadek rentowności. To normalne, że w początkowym okresie realizacji kontraktów marże znajdują się zdecydowanie poniżej zakładanych docelowo, czyli po okresie optymalizacji procesu produkcyjnego, który trwa przynajmniej 6-9 miesięcy - dodał prezes.

Sanok Rubber Company zajmuje się produkcją wyrobów gumowych, gumowo-metalowych oraz kombinacji gumy z innymi tworzywami dla motoryzacji, budownictwa, rolnictwa, farmacji i AGD. Większość akcji należy do funduszy emerytalnych: Aviva OFE ma 14 proc., NN OFE 12 proc., a OFE PZU 10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(35)
srt
3 lata temu
ryszyła? co to znaczy?
Ludzie...
3 lata temu
„RUSZYŁA FABRYKA SANOKU W MEKSYKU”. Czyli co? Produkują Sanok w Meksyku??
Ja ja
3 lata temu
Polska jenzyk trudna jenzyk
Siarą
3 lata temu
Raczej chodzi o sprawy celno podatkowe i zwiększenie sprzedaży do USA. A nie tania siłę roboczą. No chyba że o dragi...
Kazimierz
3 lata temu
"Ryszyła fabryka Sanoku w Meksyku". So to za dziwny wyrób ten "Sanok" -nigdy o takim nie słyszałem. Być może również z tego powodu jego produkcja 'ryszyła' zamiast normalnie 'zostać uruchomiona'.
...
Następna strona