Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Santander BP: Eksport polskiej żywości spadnie o ok. 8% do 28,9 mld euro w 2020

0
Podziel się:

Eksport polskiej żywości może spaść w tym roku o ok. 8% do 28,9 mld euro, wynika z raportu Santander Bank Polska, przeprowadzonego przez SpotData ,,Szok. I co dalej? Ścieżki eksportu żywności z Polski w czasie recesji wywołanej epidemią COVID-19". Rozkład ryzyka jest asymetryczny, co oznacza, że większe jest niebezpieczeństwo, że ostateczny wynik będzie gorszy od prognozy ekspertów niż szansa, że będzie lepszy.

Santander BP: Eksport polskiej żywości spadnie o ok. 8% do 28,9 mld euro w 2020

"Branża spożywcza przyzwyczaiła nas do pobijania kolejnych rekordów w zakresie wzrostu eksportu r/r. Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i niepodobna do poprzednich. Na kanwie tej wyjątkowości, z jaką się mierzymy oraz na bazie doświadczeń z poprzednich kryzysów, z których branża wychodziła obronną ręką, sądzę, że nawet wysoki spadek zostanie szybko odrobiony" - powiedziała dyrektor ds. sektora spożywczego w Santander Bank Polska Renata Dutkiewicz, cytowana w komunikacie.

Producenci żywności - zwykle w miarę odporni na wstrząsy makroekonomiczne - mierzą się obecnie z wyzwaniem, z którym wcześniej się nie spotkali, podano także.

"Co istotne, sytuacja jest zróżnicowana w zależności od sektorów branży spożywczej, w jakich działają nasi przedsiębiorcy oraz w jakim stopniu ich sprzedaż jest zdywersyfikowana. Mam tu na myśli np. udział sprzedaży do sektora HoReCa. W tym przypadku, w związku z ograniczeniem funkcjonowania tej branży w Unii Europejskiej, nastąpił silny spadek sprzedaży eksportowej z Polski. Zamknięte rynki w Niemczech, Francji, Włoszech, UK zastopowały sprzedaż, a część firm do tej pory ma zapasy niesprzedanych towarów na te rynki"- powiedziała Dutkiewicz.

Scenariusz pesymistyczny zakłada, że nastąpią kolejne lockdowny, przez co gospodarka i jej branże zaczną powoli wracać do normalnej ścieżki.

"Biorąc pod uwagę ryzyko nawrotów epidemii oraz wzrost skłonności do oszczędzania przezornościowego wśród firm i konsumentów, trudno liczyć na szybką odbudowę popytu w gospodarce i powrót do stanu sprzed kilku miesięcy. Czeka nas trudny czas w gospodarce. Ale jednocześnie można założyć, że instrumenty polityk publicznych stosowane w krajach UE czy USA i zabezpieczające przed czarnymi scenariuszami będą efektywne. Podniesienie zdolności reakcji systemu ochrony zdrowia powinno pozwolić na szybsze ograniczanie ognisk epidemii. A reakcja polityki fiskalnej i monetarnej może zapobiegać trwałemu załamaniu popytu. Zakładam więc ostrożnie, że w ciągu paru kwartałów zacznie się dynamiczne odrabianie strat po kryzysie" - powiedział dyrektor SpotData Ignacy Morawski, cytowany w materiale.

Polska jest 17. eksporterem żywności na świecie. Tempo ekspansji, obserwowane w ostatnich latach, wskazuje, że do 2030 r. Polska powinna wejść do grupy dziesięciu największych eksporterów, podano także.

"Jest to tym bardziej prawdopodobne, że kraj posiada w tej dziedzinie istotne przewagi konkurencyjne - dobre warunki, solidne firmy, utarte szlaki handlowe, wciąż atrakcyjne koszty pracy. Sukces jest nadal możliwy, jeżeli tylko obecny kryzys nie zaburzy trwale handlu międzynarodowego" - podsumowano.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)