Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Santander BP: Rekomendacja ws. ugód z frankowiczami - po ankiecie i pilotażu

0
Podziel się:

Warszawa, 03.02.2021 (ISBnews) - Santander Bank Polska zamierza wysłać ankiety do swoich klientów posiadających walutowy kredyt hipoteczny oraz przeprowadzić pilotaż w tej sprawie. Na ich podstawie oraz w oparciu o wyniki prac zespołu międzybankowego zarząd przedstawi swoją rekomendację odnośnie propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczącej zawierania ugód banków z frankowiczami, poinformował prezes Michał Gajewski. 

Santander BP: Rekomendacja ws. ugód z frankowiczami - po ankiecie i pilotażu

"Aktywnie uczestniczymy w rozmowach. [...] Dzisiaj jest za wcześnie, aby powiedzieć jednoznacznie, czy weźmiemy w tym udział. Prowadzimy badania z naszymi klientami. Musimy spytać, czy klientom będzie ta propozycja odpowiadała" - powiedział Gajewski podczas telekonferencji.

"Pracujemy razem z KNF, żeby to lepiej zrozumieć, lepiej wycenić ryzyka, ale żadne decyzje na razie nie zostały podjęte" - dodał.

Santander BP planuje wysłać ankiety do klientów posiadających kredyty hipoteczne w walutach obcych, a następnie zamierza przeprowadzić pilotaż.

"Będziemy chcieli zrobić pilota, by zobaczyć, nie tylko na poziomie deklaracji, ale rzeczywistych decyzji klientów, czy skorzystają z takiego rozwiązania. [...] Nie mam jeszcze zdania, jaka liczba klientów - jeśli odpowie pozytywnie - będzie stanowić trigger, by przyjąć to rozwiązanie" - zaznaczył.

Dodał, że bank dopiero zacznie rozsyłać ankietę do swoich klientów.

"Muszę mieć wyniki ankiet i scenariusze, które będziemy pisali i muszę mieć wyniki prac stolików [zespołów międzybankowych z udziałem przedstawicieli UKNF i ZBB] - to jest wspólna praca wszystkich banków z KNF. Tych wyników jeszcze nie ma. Wyniki stolika prawnego będą miały bardzo istotne znaczenie. [...] Jak będę miał te obliczenia, będę gotowy, by przedstawić rekomendację" - podkreślił.

Prezes poinformował, że rozmawia na temat propozycji przewodniczącego KNF z akcjonariuszami i na bieżąco informuje o wynikach prac, w których bank uczestniczy.

"Najpierw my musimy mieć jednoznaczne zdanie, a potem będziemy ewentualnie zwoływać walne. To jest bardzo skomplikowana i flagowa sprawa. Akcjonariusze w pełni polegają na naszym profesjonalizmie i tym, co będziemy rekomendowali. Wyraźnie widzę, że zostawiają to naszej rekomendacji" - podkreślił.

Prezes zaznaczył, że "wita propozycję przewodniczącego KNF z zadowoleniem". Podkreślił, że największe ryzyka leżą po stronie prawnej, bo "portfel jest zdrowy, spłaca się bardzo dobrze"

"Zdajemy sobie sprawę z ryzyk pranych i ta propozycja przewodniczącego idzie w kierunku ograniczenia tych ryzyk. Nie wiemy, jaka będzie decyzja Sądu Najwyższego, nie wiemy, czy będzie w tej dacie, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania materii. Uważam, że również Sąd Najwyższy wyznaczył sobie bardzo ambitny cel, aby w tak krótkim czasie znaleźć rozwiązanie" - powiedział Gajewski.

Pod koniec stycznia Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych. Na 25 marca wyznaczono termin posiedzenia Izby w tej sprawie.

Według propozycji przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 229,3 mld zł na koniec 2020 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)