Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Equity Kickoff: Nagły spadek cen surowców ponownie uderza w akcje

0
Podziel się:

Wczoraj mieliśmy do czynienia z déjà vu – surowce zanurkowały, zaś spotowe srebro straciło około 10% w ciągu niecałych sześciu godzin, sygnalizując odwrót od ryzyka i pogrążając akcje w Stanach i Azji.

Equity Kickoff: Nagły spadek cen surowców ponownie uderza w akcje
(Karlnaundorf/Dreamstime)

Wczoraj mieliśmy do czynienia z déjĂ vu – surowce zanurkowały, zaś spotowe srebro straciło około 10% w ciągu niecałych sześciu godzin, sygnalizując odwrót od ryzyka i pogrążając akcje w Stanach i Azji.

Przed otwarciem kontrakty terminowe (futures) spadały o 0,5%.
Obecnie wydaje się, że ceny ropy ustabilizowały się w okolicach 100 i 113,50 dolara za baryłkę odpowiednio WTI i Brentu. Metale przemysłowe i produkty rolne znajdują się pod niewielką presją. Ogólnie rzecz biorąc, najgorszy etap wyprzedaży mamy już za sobą, jednak w trakcie sesji inwestorzy mogą nadal pozostawać niechętni ryzyku.

Brytyjska produkcja przemysłowa w poważnych tarapatach

Po wczorajszym oświadczeniu Banku Anglii dotyczącym słabszych perspektyw wzrostu dla brytyjskiej gospodarki oczekuje się, iż dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej (8.30 GMT) wykażą bardzo słabą dynamikę wzrostu na poziomie 1,1% r/r, tylko potwierdzając kasandryczne wizje banku centralnego. Brytyjska gospodarka cierpi z powodu presji inflacyjnej znacznie bardziej niż strefa euro, borykając się z gwałtownym spadkiem produkcji przemysłowej i PKB. Sytuacja taka wpływa, rzecz jasna, negatywnie na brytyjskie akcje, jednak warto zwrócić uwagę na atrakcyjne wyceny notowanych na londyńskiej giełdzie przedsiębiorstw wielonarodowych. Słaby popyt krajowy na akcje zawsze uderza we wszystkie akcje, „karząc” spółki o wysokiej kapitalizacji za wydarzenia w ich kraju
macierzystym, jednak zwykle nie wpływa przesadnie na ogólne wyniki ekonomiczne.

QE2 i chińska inflacja

Napływające z Chin dane o cenach konsumenckich pokazują, że tamtejsza inflacja bazowa wynosi około 5,3% w skali rocznej, co sygnalizuje, że chińscy decydenci będą w tym roku podejmować kolejne działania zmierzające do ograniczenia skutków kaca po zorganizowanej w następstwie bankructwa Lehman Brothers epokowej ekspansji monetarnej.
Uwzględniając zapewnienie Fedu o zakończeniu QE2 w czerwcu, obecnie pozostaje jedynie pytanie o to, czy zacieśnianie polityki monetarnej odzyska popularność w Stanach, Europie i Azji. Są na to wysokie szanse, zaś inwestorzy doskonale wiedzą, rzecz jasna, że przewidzenie trwałości ożywienia gospodarczego jest niezwykle trudne, gdy kurki z tanim pieniądzem zostają zakręcone. Ziemia niczyja – to zapewne najlepsze określenie dla okresu, który rozpocznie się 30 czerwca wraz z końcem QE2.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)