Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Equity Kickoff: Wyższe otwarcie pomimo azjatyckiej słabości

0
Podziel się:

W związku ze zbliżającą się publikacją PKB strefy euro z I kwartał, w przypadku której oczekuje się niewielkiego przyspieszenia w stosunku do poprzedniego kwartału, europejskie akcje zaczną w piątek wyżej – i to pomimo spadków na giełdach...

Equity Kickoff: Wyższe otwarcie pomimo azjatyckiej słabości
(Monkeybusinessimages/Dreamstime)

W związku ze zbliżającą się publikacją PKB strefy euro z I kwartał, w przypadku której oczekuje się niewielkiego przyspieszenia w stosunku do poprzedniego kwartału, europejskie akcje zaczną w piątek wyżej – i to pomimo spadków na giełdach azjatyckich związanych z ponownym podniesieniem stopy rezerw obowiązkowych dla chińskich banków. Kontrakty terminowe (futures) przed otwarciem rosną o 0,2%.

Bieżący tydzień kończy się publikacją PKB strefy euro za I kwartał (9.00 GMT), w przypadku której oczekuje się wzrostu o 2,2% r/r w porównaniu do 2,0% w IV kwartale 2010 r. Jedynym powodem, dla którego europejska gospodarka jako całość nie rozwija się wolniej, są wyniki Niemiec, które ciągle zaskakują – oczekuje się, iż za I kwartał ogłoszą wzrost na poziomie 4,2% r/r.
Wcześnie rano bank Credit Agricole ogłosił za I kwartał zysk netto na poziomie 1,00 mld euro, czyli mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewali się 1,04 mld – udało mu się to dzięki dobrym wynikom w zakresie bankowości inwestycyjnej. Banki francuskie nadal należą do europejskich liderów w zakresie ekspozycji na ryzyko, a zatem pomimo dobrych wyników Credit Agricole, Societe Generale i BNP Paribas w I kwartale utrzymujemy nasze negatywne prognozy dla europejskiego sektora bankowego.

Dzięki wyższemu popytowi ThyssenKrupp ogłosił tymczasem za I półrocze skorygowany EBIT na poziomie 770 mln euro w porównaniu do oczekiwań na poziomie 570 mln, naśladując pod tym względem swojego konkurenta, ArcelorMittal.

Inflacja jest jak tygrys

Premier Wen Jiabao powiedział pewnego razu, że „inflacja jest jak tygrys – gdy wydostanie się na wolność, trudno jest ją ponownie umieścić w klatce”. Starając się ograniczyć inflację i presję na wzrost wynagrodzeń, decydenci kilka razy podwyższali stopy procentowe i wymagania dotyczące stopy rezerw obowiązkowych. W trakcie ostatniej sesji azjatyckiej na ponownie podjęli tego rodzaju działania, co doprowadziło do spadków kursów akcji. Zacieśnianie polityki pieniężnej dotychczas nie wywarło jednak znaczącego wpływu na rozwój gospodarczy ani inflację – dowodzą tego choćby fale wzrostów cen żywności i energii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)