Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiadomości FX: Euro pod presją przed unijnym posiedzeniem w poniedziałek i wtorek

0
Podziel się:

Po opublikowaniu mocnego PKB za pierwszy kwartał w Niemczech i we Francji (odpowiednio 1,5% i 1,0%), euro zanotowało szybką zwyżkę podczas piątkowej sesji europejskiej. Niestety rozłam pomiędzy północą a południem Europy uwidocznił się jeszcze bardziej...

Wiadomości FX: Euro pod presją przed unijnym posiedzeniem w poniedziałek i wtorek
(MPD01605/CC/Flickr)

Po opublikowaniu mocnego PKB za pierwszy kwartał w Niemczech i we Francji (odpowiednio 1,5% i 1,0%), euro zanotowało szybką zwyżkę podczas piątkowej sesji europejskiej. Niestety rozłam pomiędzy północą a południem Europy uwidocznił się jeszcze bardziej, ze względu na wzrost włoskiego PKB, który wyniósł jedynie 0,1% oraz na dane z Portugalii potwierdzające tamtejszą recesję. Nawet pozytywne doniesienia z Finlandii dotyczące porozumienia partii politycznych w sprawie udzielenia poparcia dla portugalskiego pakietu pomocowego nie były w stanie wesprzeć europejskiej waluty, natomiast awersja do ryzyka podczas sesji nowojorskiej tylko pogorszyła kondycję euro.

W USA inflacja CPI wypadła zgodnie z oczekiwaniami, lecz roczny wzrost inflacji bazowej ukształtował się na poziomie niewidzianym od 14 miesięcy. Wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan wykazał solidną poprawę w maju, na co prawdopodobnie wpływ miała sprawa Osamy. Indeksy amerykańskie po raz drugi w tym roku zakończyły tydzień na minusie. Sektor finansowy znalazł się pod presją związaną z problemem zadłużenia w strefie euro.

Najnowsze dane IMM o pozycjach na rynku kontraktów terminowych (futures) (opublikowane w weekend, ale ukazujące stan z zeszłego wtorku) wykazały zmniejszenie długich pozycji na euro o mniej więcej jedną trzecią, do ok. 61 500 kontraktów – w drugiej połowie tygodnia ta liczba z pewnością się jeszcze zmniejszyła.

Kalendarz danych w Azji był dzisiaj nieco bardziej napięty, lecz w dużej mierze dotyczyło to drugoplanowych publikacji. Według Rightmove ceny brytyjskich nieruchomości wzrosły o 0,7% r/r, do najwyższego poziomu od czerwca 2008 r. Jednak po skorygowaniu o inflację poziom cen w dalszym ciągu pozostaje jakieś 10% poniżej szczytu z roku 2008.

W Europie uwagę inwestorów na rynkach akcji przyciągnie dzisiaj bilans handlowy w Norwegii i strefie euro, natomiast podczas sesji północnoamerykańskiej czeka nas publikacja danych o dynamice sprzedaży w kanadyjskim sektorze wytwórczym, indeks aktywności w nowojorskim sektorze wytwórczym, międzynarodowe przepływy kapitału w USA oraz indeks cen nieruchomości mieszkalnych NAHB.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)