Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
18.07.2019 15:26

Sejmowa komisja przyjęła projekt nowelizacji ustawy o OZE dot. aukcji w 2019 r.

Sejmowa Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest przeprowadzenie aukcji OZE w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zasadniczym celem tego projektu jest realizacja dodatkowych działań zmierzających do osiągnięcia celu 15% udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. Środkiem do realizacji tego celu będą przede wszystkim aukcje przeprowadzone na podstawie przepisów przejściowych tego projektu" - powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski podczas posiedzenia komisji.

Zaznaczył, że niezwłoczne przyjęcie ustawy jest warunkiem koniecznym ogłoszenia przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki tegorocznych aukcji.

Realizacja aukcji w tym roku w wymiarze sumarycznym zakładającym przyrost nowych mocy wytwórczych w wymiarze 3 414 MW różnych rodzajów OZE (z przeważającym udziałem lądowej energetyki wiatrowej oraz instalacji fotowoltaicznych) ma pozwolić uzyskać roczną produkcję energii elektrycznej w wymiarze 9,176 TWh. Natomiast istniejące moce wytwórcze z OZE, prognozowana produkcja z instalacji które wygrały przeprowadzone dotychczas aukcje oraz planowane wolumeny dla aukcji jakie zostaną przeprowadzone w bieżącym roku dadzą wynik o łącznej mocy instalacji na poziomie 13 657 MW z odnawialnych źródeł energii

"Źródła te pozwolą na zabezpieczenie jeszcze w 2019 r., docelowej sumarycznej produkcji rocznej na poziomie 35,339 TWh. Co w przewidywanym wymiarze rocznej konsumpcji energii elektrycznej w 2020 r., na poziomie 183,730 TWh, daje udział OZE na poziomie 19,23%, wobec wymaganego poziomu 19,1%" - czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR).

Projekt ustawy reguluje także m.in. kwestie związane z produkcją energii przez prosumentów i zapewnia przedłużenie terminu obowiązywania terminów umów przyłączeniowych dla istniejących projektów OZE.

Na posła sprawozdawcę wybrano Dariusza Kubiaka

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz