Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat przyjął bez poprawek nowelę ws. norm dla gazociągów przesyłowych

0
Podziel się

Senat przyjął bez poprawek nowelizację prawa energetycznego oraz ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, zakładających wprowadzenie jednolitych norm dla wszystkich gazociągów przesyłowych przebiegających przez polską granicę.

Senat przyjął bez poprawek nowelę ws. norm dla gazociągów przesyłowych
bErSISZh

Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do dyrektywy unijnej dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego, która weszła w życie w czerwcu ub. roku. Zgodnie z nowelizacją, takie same zasady będą obowiązywać zależnie od tego, czy gazociąg łączy Polskę z systemem gazowym innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i EFTA, czy też innego kraju.

Zgodnie z dyrektywą, państwa członkowskie mają obowiązek zapewnienia stosowania takich samych zasad dotyczących linii przesyłowych gazu łączących dwa lub więcej państwa członkowskie w stosunku państw trzecich.

Ustawa zawiera m.in. zgodną z unijną dyrektywą definicję gazociągu międzysystemowego, zgodnie z którą jest to "gazociąg przesyłowy przebiegający przez granicę RP mający na celu połączenie systemu przesyłowego z siecią gazową innego państwa". Definicja obejmuje zatem wszystkie gazociągi przesyłowe przebiegające przez polską granicę, niezależnie od tego, czy łączą one nasz kraj z systemem gazowym innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i EFTA, czy też innego kraju. Chodzi m.in. o gazociąg Nord Stream 2.

bErSISZj

W nowelizacji usunięto też pewne wątpliwości co do zapisów o wsparciu kogeneracji.

bErSISZK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)