Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat przyjął nowelę o biokomponentach i biopaliwach z poprawkami

1
Podziel się:

Senat przyjął z kilkoma poprawkami o charakterze redakcyjnym nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, zakładającą przejęcie obowiązków funduszu celowego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT-PFC) przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW).

Senat przyjął nowelę o biokomponentach i biopaliwach z poprawkami
bEDiuYDF

Nowelizacja wraz z poprawkami została przyjęta jednogłośnie, przez 94 senatorów.

Celem nowelizacji jest - jak podano w uzasadnieniu - uproszczenie, odbiurokratyzowanie i przyspieszenie finansowania ze środków publicznych rozwoju transportu niskoemisyjnego.

Przychodami zobowiązania wieloletniego FNT (przychodami NFOŚiGW) mają być środki zgromadzone na rachunku FNT-PFC na dzień jego likwidacji, jak również przychody pochodzące z wpływów z tytułu opłaty zastępczej (od 2021 r. 55% tych wpływów ma trafiać na Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej) oraz 15% wpływów z tytułu opłaty emisyjnej, oraz środki przekazywane przez operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego - 0,1% uzasadnionego zwrotu z kapitału zaangażowanego w przesyłanie energii elektrycznej.

bEDiuYDH

Nowelizacja określa również szczegółowe zasady podziału opłaty emisyjnej, która w 95% stanowi przychód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w 80-proc. - tak jak obecnie - przychód zobowiązanie wieloletniego "przeciwdziałanie emisjom" i w 15-proc. przychód zobowiązania wieloletniego FNT), a w 5-proc. przychód Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

Z dniem 30 września 2020 r. wygaszone mają zostać dotychczasowe umowy zawarte przez NFOŚiGW, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Dysponenta FNT-PFC . Jednocześnie należności i zobowiązania FNT-PFC staną się zobowiązaniami i należnościami NFOŚiGW.

Teraz nowelizacja trafi ponownie do Sejmu.

bEDiuYEi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Bartek
rok temu
Czyli ile tam się już uzbierało?