Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skarbiec TFI: Efekty w inwestycjach na rynku długu dają płynność i aktywność

0
Podziel się:

Obecna sytuacja rynkowa jest trudna dla inwestorów zainteresowanych funduszami dłużnymi. Jednak - jak pokazuje choćby praktyka pierwszych czterech miesięcy br. - aktywne alokowanie środków może przynosić wyniki nawet 2-3-krotnie wyższe od benchmarków, uważa Kamil Sobolewski, główny strateg Skarbiec TFI, zarządzający funduszami.

Skarbiec TFI: Efekty w inwestycjach na rynku długu dają płynność i aktywność

"Perspektywy dla inwestorów nie wydają się najlepsze. Aktywa ryzykowne są po spektakularnej hossie, stopy procentowe są niskie, premie kredytowe i terminowe skompresowane, a ryzyka narastają: populizm, protekcjonizm, niestabilność niektórych krajów rozwijających się. Na tym tle z perspektywy zagranicznej Polska jest uroczo nudnym krajem o atrakcyjnych stopach zwrotu i umiarkowanym ryzyku" - powiedział Sobolewski w rozmowie z ISBnews.

Według niego, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) mogłaby istotnie zacieśniać swoją politykę dopiero, jeśli inflacja w horyzoncie projekcji przekroczyłaby 4% r/r (w porównaniu do 2,2% r/r wg szybkiego szacunku GUS w kwietniu br.). Ocenia on prawdopodobieństwo ziszczenia się takiego scenariusza w tym cyklu na ok. 30%.

"W obecnej sytuacji Skarbiec koncentruje się na płynnych rynkach, zatem w dużej mierze rynkach zagranicznych. Pomysł na te rynki opiera się nie na strategii 'kup i trzymaj', ale na wykorzystaniu nieefektywności na zasadzie 'doskocz, ugryź i uciekaj'. Horyzont inwestycji w takim podejściu to kilka tygodni. Według mnie, w obecnej fazie cyklu jest to fair wobec klienta. Wynik takiego pomysłu zależy od doświadczenia i wiedzy zarządzającego. Oczywiście, jest ryzyko błędu, ale w tym roku nasze wyniki 2-3 krotnie przekraczają benchmark" - dodał zarządzający.

Skarbiec Dłużny Uniwersalny zarobił od początku roku 1,35%. To drugi wynik w grupie porównawczej, na którą składa się 17 funduszy różnych TFI. Mediana ich tegorocznych stóp zwrotu wyniosła 0,43% (polskie dłużne fundusze uniwersalne długoterminowe).

Skarbiec Konserwatywny Plus to drugi najbardziej defensywny produkt w palecie dłużnej Skarbca. Zarobił w tym roku 1,05%. To drugi wynik w grupie porównawczej, która liczy aż 50 funduszy. Mediana ich tegorocznych stóp zwrotu wyniosła 0,48% (polskie dłużne fundusze uniwersalne krótkoterminowe).

Najagresywniejszy z dłużnych funduszy Skarbca, Obligacji Wysokiego Dochodu, zarobił w tym roku już 4,23%.

"Świetne wyniki to efekt poszukiwania nieefektywności i okazji nie tylko w Polsce, ale też na rynkach międzynarodowych, zarówno rozwiniętych, jak i wschodzących. Udało się je uzyskać na płynnych, rynkowo wycenianych aktywach, przy niskim zaangażowaniu w polskie obligacje korporacyjne" - skomentował wyniki Sobolewski.

"Liczy się odpowiedzialne podejmowanie ryzyka. Wiedzę zarządzającego wykorzystać można nie do replikacji benchmarku, ale do poszukiwania wyników lepszych niż oferują konkretne rynki i sektory - właśnie za tę ekspercką wiedzę i usługę TFI pobierają przecież opłaty za zarządzanie" - podsumował.

Tomasz Oljasz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)