Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gnb
29.07.2015 13:58

Akcje Getin Noble Banku zyskują. Podatek bankowy dopiero od 2017 roku?

Pomysł PiS-u mógłby zmniejszyć roczne zyski banku nawet o trzy czwarte.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getin)
Leszek Czarnecki, właściciel Getin Noble Banku

W środę akcje Getin Noble Banku, należącego do Leszka Czarneckiego (na zdjęciu) - jednego z najbogatszych Polaków, drożały prawie 20 procent. To najlepsze osiągnięcie wśród wszystkich spółek notowanych na giełdzie w Warszawie. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli doniesienia o przesunięciu planów związanych z wprowadzeniem podatku bankowego.

Agencja Reuters przytoczyła wypowiedź jednego z posłów PiS, który twierdzi, że wprowadzenie podatku bankowego może mieć miejsce najwcześniej w 2017 roku. Oddala to perspektywę niższych zysków banków i daje czas na przygotowanie się instytucji finansowych do takiego obciążenia.

Na reakcję inwestorów giełdowych nie trzeba było długo czekać. Notowania wszystkich banków notowanych na GPW zyskują na wartości. Zwyżki rzędu 4-5 proc. nie są rzadkością. Najwięcej na sytuacji korzystają posiadacze akcji Getin Noble Banku, który w najlepszym momencie zyskiwał na wartości 18 proc.

Notowania akcji Getin Noble Banku w środę

Skąd aż tak duża reakcja akurat Getin Noble Banku? To bez wątpienia jeden z banków, który najmocniej odczułby nałożenie podatku na poziomie 0,39 procent aktywów. - W przypadku Getin Noble Banku oznaczałoby to konieczność odprowadzania ponad 270 milionów złotych rocznie, czyli mniej więcej trzech czwartych zysków - mówi w rozmowie z Money.pl Tomasz Bursa, ekspert od spraw rynku bankowego z OPTI Capital.

W pierwszym kwartale tego roku Getin zarobił 128 mln zł, czyli nawet mniej niż połowę tego, co musiałby przekazać do państwa.

Kwartalne wyniki Getin Noble Banku (w tys. zł)

Po godzinie 13:00 jedna akcja banku kosztowała niecałe 1,2 zł. Przy takiej wycenie cała spółka warta jest niewiele ponad 3,1 mld zł. Mniejszą kapitalizację mają tylko BOŚ i BPH.

Duża zmienność akcji Getinu to też efekt niskiej ceny nominalnej jednego waloru. To jedyny bank, który w ostatnim czasie należał do niechlubnego grona spółek "groszowych". Jeszcze w poniedziałek kurs był na poziomie 89 groszy. To najgorszy wynik w historii notowań banku na warszawskim parkiecie.

Notowania akcji Getin Noble Banku

Hurraptymizm inwestorów jest jednak przedwczesny. Nie tylko podatek bankowy uderzy w wyniki Getinu, ale także przewalutowanie kredytów walutowych, które zapowiedział rząd PO-PSL. Tu na odroczenie wyroku raczej nie można liczyć, bowiem zaawansowane prace nad ustawą trwają.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego, który bezpośrednio ma ponad 55 procent jego akcji. Biznesmen od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najbogatszych Polaków. W 2008 roku znalazł się również na 446. wśród najbogatszych ludzi świata. Kontroluje notowane na GPW spółki z branży finansowej, a także deweloperskiej.

Tagi: gnb, getin noble bank, leszek czarnecki, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz