Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Aukcja LTE. Orange może się to nie opłacać

0
Podziel się:

Zobacz, jak oceniają sytuację analitycy Haitong Banku.

Aukcja LTE. Orange może się to nie opłacać
(Orange)
bELauyjV

Akcje Orange Polska są wyceniane najniżej w tym roku. W ciągu czterech miesięcy straciły na wartości 30 proc. To przekłada się na niższą wycenę rynkową firmy o prawie 4 mld zł. Zdaniem analityków Haitong Bank (dawniej BESI), to nie koniec problemów Orange, który bierze udział w wyścigu po LTE.

Kurs akcji Orange przed południem spadał do 7,03 zł. Przy takim poziomie firma warta jest ponad 9 mld zł. Tak nisko spółka nie była wyceniana jeszcze w tym roku, ale i tak zdaniem ekspertów Haitong Bank akcje warte są mniej. W raporcie z 28 września wycenili jeden walor na 6,2 zł.

Tegoroczne notowania akcji Orange Polska

bELauyjX

Cena docelowa dla akcji została obniżona ze względu na znacznie wyższy niż wcześniej oczekiwano budżet spółki w związku z aukcją LTE. Został on podniesiony do 3,5 mld zł z 2,2 mld zł poprzednio. To zdaniem analityków może spowodować obcięcie dywidendy w 2016/17 roku do zera. Zarząd bowiem powinien przeznaczyć na aukcje dodatkowe środki z wypracowanych zysków, zamiast powiększać zadłużenie.

"Minister Administracji i Cyfryzacji podpisał w zeszłym tygodniu rozporządzenie, które zmienia zasady aukcji LTE w ten sposób, że w ostatniej rundzie aukcji usuwa jakiekolwiek górne ograniczenie licytowanej ceny. Wydaje się to bardzo niekorzystne dla wszystkich operatorów uczestniczących w wyścigu po LTE, ponieważ nie tylko umożliwia wzrost i tak bardzo już wysokiej ceny za LTE (0,25 euro/osobę), ale także niesie wysokie ryzyko dalszej eskalacji cen w ostatniej rundzie" - czytamy w raporcie Haitong Banku.

Polska aukcja LTE może być nie tylko jedną z najdłużej trwających w UE, ale także jedną z najdroższych. Według wyliczeń analityków, na zakładanym poziomie cenowym zakup pasma LTE jest nieopłacalny i obniża wartość Orange Polska o 1 mld zł, czyli około 0,8 zł za akcję.

Spółka Orange Polska skomentowała już w informacji prasowej propozycję Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, stwierdzając, że najważniejszy dla niej jest szybki przydział pasma, nie odnosząc się do bieżącej wyceny.

bELauykd

Orange Polska, dawniej TP SA, to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej, komórkowej, dostępu do internetu oraz telewizję. Zysk netto grupy po pierwszym półroczu wyniósł 297 mln zł wobec 365 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przychody ze sprzedaży to odpowiednio 5,94 i 6,07 mld zł.

bELauyky
spółka dnia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)