Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Gra Wiedźmin 3. Akcje CD Projekt rekordowo drogie

0
Podziel się:

Od ogłoszenia prac nad grą na inwestycji w akcje można było zarobić 250 procent.

Gra Wiedźmin 3. Akcje CD Projekt rekordowo drogie
(CD Projekt, mat. pras.)

"Wiedźmin 3" trafił do sprzedaży. Już tydzień temu zamówionych było ponad milion egzemplarzy gry. Może to być jeden z najlepszych tytułów na świecie w tym roku. Tylko na promocję poszło 35 milionów dolarów. Na pierwsze informacje o zyskach spółki CD Projekt musimy jeszcze poczekać. Wiemy, kto już jest wielkim wygranym - to posiadacze akcji spółki. Ci, którzy trzymają je od momentu ogłoszenia prac nad grą, zarobili ponad 250 procent.

Aktualizacja 20.05 godz. 10:20

W dniu ogłoszenia trzeciej części "Wiedźmina" przez warszawskiego producenta gier CD Projekt (5 lutego 2013) cena jednej akcji wynosiła 7 złotych. Za 10 tysięcy złotych można było wtedy stać się posiadaczem około 1430 papierów. Dzień przed premierą ta sama pula była warta już 37 tysięcy złotych.

Kurs jednej akcji na GPW przekroczył wczoraj pierwszy raz w historii poziom 25 złotych. Od końca 2007 roku, czyli debiutu pierwszej części sagi, wartość akcji wzrosła o prawie 3000 procent!

Notowania akcji CD Projekt od momentu zapowiedzi gry Wiedźmin 3

Wartość wszystkich akcji będących w obrocie to około 2,2 miliarda złotych. To jedna z 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Warszawie.

Czy jeszcze będzie można zarobić na jej akcjach? Wydaje się, że chwilowo potencjał wzrostowy już się wyczerpał. Przed południem kurs spadał ponad 11 procent. Inwestorzy wolą w tym momencie chuchać na zimne i zrealizować pokaźne zyski. Balon oczekiwań w stosunku do gry urósł tak mocno, że każda negatywna informacja dotycząca poziomu sprzedaży czy błędów w grze może wywołać falę wyprzedaży akcji.

Dzisiejsze notowania akcji CD Projekt

Gra zdobyła dotychczas ponad 200 nagród, gościła na ponad 90 okładkach magazynów z całego świata i została uznana za jedną z najbardziej wyczekiwanych gier 2015 roku na świecie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m251977.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/polscy-producenci-gier-komputerowych-notuja,242,0,1716210.html) *Triumf polskich producentów gier * Zobacz raport dotyczący spółek branżowych notowanych na GPW.
"Wiedźmin 3: Dziki Gon" jest dostępny na komputerach PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4. Wersja pudełkowa gry pojawiła się w 109 krajach, a wersja cyfrowa - na całym świecie. Poprzednie części trafiły do blisko 8 milionów graczy. W tym przypadku oczekiwania są dużo większe.

Już w przedsprzedaży było około 1,5 miliona zamówień. To efekt m.in. wyjątkowo wysokich not wydawanych przez ekspertów od rynku gier. Jeden z najbardziej opiniotwórczych portali GameSpot ocenił "Wiedźmina" na 10 punktów w 10-stopniowej skali. Przez 19 lat funkcjonowania serwisu tylko 8 gier otrzymało taką notę.

Jakie noty wystawiają analitycy giełdowi?

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ jeszcze w połowie kwietnia rekomendowali dla CD Projektu "trzymanie" akcji, wyceniając jeden papier na 23,2 zł. Wtedy eksperci oceniali, że obecna wartość rynkowa spółki już uwzględnia wszystkie korzyści płynące ze sprzedaży trzeciej części Wiedźmina.

W najnowszym majowym raporcie analitycy nieco zmienili nastawienie, sugerując jednak zakup akcji. Podwyższyli też cenę docelową do poziomu 30 złotych, co sugeruje, że jednak korzyści płynące ze sprzedaży "Wiedźmina" mogą być znacznie większe od wcześniej zakładanych.

- Podnosimy naszą prognozę dotyczącą liczby sprzedanych kopii "Wiedźmina 3" z 5,2 mln do 7 mln sztuk - czytamy w raporcie DM BOŚ. Analitycy podnieśli też prognozę wyników CD Projekt na lata 2015-2017 w związku z wyższymi oczekiwaniami dotyczącymi sprzedaży Wiedźmina 3 - do 10,2 mln kopii wobec 7,8 mln wcześniej.

Według DM BOŚ, przychody w tym roku wyniosą 624 mln zł, w kolejnym 288,7 mln zł, a w 2017 158,2 mln zł, zaś zysk netto wyniesie odpowiednio 368,8 mln zł, 130,2 mln zł i 36 mln zł. W 2014 roku przychody wyniosły 96,2 mln zł, a zysk netto 9,5 mln zł.

Roczne wyniki grupy CD Pojekt (w tys. zł)

Co po "Wiedźminie"? Równolegle z trzecią częścią gry startuje inny duży projekt firmy: GOG Galaxy. To nowa platforma cyfrowa mająca pozwolić na lepszą konkurencję z popularnym Steamem.

Trwają też prace nad szumnie zapowiadaną grą: "Cyberpunk 2077". To gra RPG utrzymana w stylistyce science-fiction. W grze ma nie zabraknąć tego, co znamy z Wiedźminów, a więc przede wszystkim nieliniowej fabuły. Szczegóły dotyczące daty premiery na razie nie są znane.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)