Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Po słabych 7 latach Sfinks wychodzi z dołka. Spółka chce otworzyć 100 restauracji

0
Podziel się:

Spółce może być jednak trudno niemal podwoić liczbę lokali.

Po słabych 7 latach Sfinks wychodzi z dołka. Spółka chce otworzyć 100 restauracji
(Sfinks)
bFgjlktN

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka Sfinks sprzedała akcje o wartości 3,5 mln złotych. Papiery objęło 13 podmiotów, a pieniądze zostaną przeznaczone na realizację strategii na lata 2015-2020. Zwiększenie skali działalności ma pomóc poprawić wyniki finansowe, które w ostatnich latach nie były zadowalające. W latach 2007-2013 spółka cały czas notowała straty.

Popyt na nowe akcje spółki wskazuje, że inwestorzy jej zaufali, gdyż ta do trzeciego kwartału ubiegłego roku nie notowała wysokich zysków. Sfinks dopiero w od czwartego kwartału dobrze zarabia. Osiągnięty wtedy zysk 31,972 mln złotych. W kolejnych kwartałach wynik ten nieznacznie rósł i w trzecim kwartale tego roku zysk netto osiągnął poziom 37,980 mln złotych. Wcześniej jednak wyniki spółki nie wyglądały tak dobrze.

W 2014 roku Sfinks zarobił łącznie 34,584 mln złotych, jednakże wcześniej przez 7 lat spółka notowała nieustanną stratę. Rekord padł w 2008 roku, kiedy wygenerowała 70,545 mln złotych straty. Kwartalne wyniki wyglądały podobnie.

bFgjlktP

Wyniki roczne spółki Sfinks w ostatnich 10 latach

Źrodło: money.pl

"Zgodnie w opublikowaną w tym roku strategią Sfinks zamierza osiągnąć w 2020 roku jednostkowe przychody ze sprzedaży w wysokości 367,6 mln zł wobec 175,9 mln zł zakładanych w 2015 roku" - podała spółka w komunikacie.

bFgjlktV

Ambitne założenia finansowe mają zostać wykonane dzięki wzrostowi rentowności spółki oraz rozwojowi sieci restauracji. Spółka w swoim portfolio posiada restauracje sygnowane trzema markami: Sphinx, Wook oraz Chłopskie Jadło. Łącznie planuje otworzyć 100 lokali, co jednak będzie trudne do osiągnięcia, bo w tej chwili spółka posiada 116 restauracji, w tym 101 restauracji Sphinx, 10 restauracji Chłopskie Jadło i 5 restauracji WOOK. Oznaczało by to niemal podwojenie liczby lokali.

Plan ten byłby bardziej prawdopodobny, jeżeli spółka zdecydowałaby się na przejęcie innej sieci. O takim pomyśle wspominał prezes spółki.

"Mimo iż prognozy nie uwzględniają akwizycji, to jak pokazała historia, akwizycje są jednym z istotnych elementów strategii rozwoju Sfinksa, o ile przejęcie pozwoliłoby spółce na zbudowanie drugiej strategicznej sieci obok restauracji Sphinx. Jednak to właśnie Sphinx według strategii ma być główną siłą napędową spółki przez kolejne lata, umożliwiającą osiągnięcie wzrostów przewidzianych w prognozach. Rozwijane będą także sieci Chłopskie Jadło oraz WOOK. Celem jest podwojenie liczby restauracji każdej z nich w kolejnych 5 latach" - czytamy w komunikacie.

Analitycy Vestor TFI pozytywnie ocenili spółkę przyznając jej rekomendację "kupuj" z ceną docelową równą 5,30 zł. Aktualna cena jednego papieru Sfinksa to 4,29 zł.

bFgjlktW

Notowania akcji spółki Sfinks w tym roku

bFgjlkuq
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)