Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Alior Bank wraca do łask dzięki zarządowi i PZU

0
Podziel się:

Spółka skorzysta na planowanej konsolidacji sektora bankowego przez polskiego ubezpieczyciela.

Spółka dnia: Alior Bank wraca do łask dzięki zarządowi i PZU
(Wistula/Wikimedia (CC BY-SA 3.0))
bEILxaKt

Zwiększenie udziałów w Alior Banku przez zarząd spółki pozytywie zostało odebrane przez rynek. Na korzyść przyszłych wyników banku będą również działać plany konsolidacji sektora ujawnione po przejęciu 25 procent akcji spółki przez PZU. W tym roku notowany w indeksie WIG20 Alior Bank może zarobić nawet 397 mln złotych.

Alior Bank podczas pierwszych dwóch godzin piątkowej sesji był najlepszą spółką w indeksie WIG20. To efekt nabycia przez prezesa Wojciecha Sobieraja 363,9 tys. akcji spółki. W komunikacie obecny prezes banku poinformował także, że nie zamierza zmniejszać swoich udziałów w spółce do czasu pełnienia tej funkcji. Kupione akcje zostały sprzedane przez firmę LuxCo w związku z całkowitym rozliczeniem pierwszego programu motywacyjnego dla menadżerów banku. Papiery trafiły również w ręce dwóch wiceprezesów banku.

Informacja o tym, że głównodowodzący spółką nie pozbywa się udziałów jest pozytywnie odbierana przez rynek. Prawdopodobnie jest to interpretowane jako dodatkowy impuls dla zarządu, aby dynamicznie zwiększać wartość banku, co przełoży się na ceny akcji. Przez trzy ostatnie dni akcje spółki zyskiwały po ostatnich spadkach. Te natomiast były wywołane przez pojawienie się dużego pakietu akcji Aliora na rynku w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu.

bEILxaKv

Notowania akcji Alior Banku w lipcu

Ważne okazały się również doniesienia dotyczące zakupu 25 procent akcji Alior Banku przez PZU. Pod koniec maja ubezpieczyciel poinformował, że kupi łącznie 18.318.473 akcji banku po 89,25 złotego za sztukę. Transakcja potwierdziła spekulacje, które pojawiały się na rynku od dłuższego czasu, mówiące o tym, że polski ubezpieczyciel jest mocno zainteresowany wejściem w sektor bankowy w Polsce.

Według szefa Alior Banku przejęcie pakietu przez PZU otwiera drogę do kolejnych fuzji i przejęć. Plany wskazują, na przejęcie jeszcze 3-4 banków, na co zostanie przeznaczone około 5-6 mld złotych. Podkreśla także, że tak naprawdę dla klientów nic się nie zmieni.

Niedawno została już sfinalizowana fuzja prawna Alior Banku z Meritum Bankiem. Doszło do niej po 5 miesiącach od podpisania umowy.

bEILxaKB

Niedawno pozytywnie do akcji banku odnieśli się analitycy PKO BP. Podniesiono cenę docelową do 100 złotych z zaleceniem kupuj. Według nich spółka skorzysta na planowanej konsolidacji sektora bankowego przez PZU.

Wyniki roczne Alior Banku w latach 2009-2014

Źródło: Money.pl

bEILxaKC

Według nich Alior w tym roku może zarobić 397 mln złotych. W 2016 roku DM PKO BP oczekuje poprawy wyników o 39 proc., głównie dzięki wzrostowi wolumenów kredytowych, brakowi kosztów integracji oraz wyższym efektom synergii. W 2014 roku Alior Bank zarobił 322,744 mln złotych.

bEILxaKW
alior bank
spółka dnia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)