Notowania

Spółka dnia: ING sprzedał o 84 proc. więcej kredytów. Akcje mocno w górę

Według Związku Banków Polski jest to trzeci gracz na polskim rynku sprzedaży kredytów mieszkaniowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Autoreninformationen ansehen/wikimedia (CC BY-SA 3.0))
Siedziba ING Banku Śląskiego w Katowicach

ING Bank Śląski sprzedał w ciągu pierwszych 6 miesięcy roku kredyty hipoteczne o wartości prawie 3 mld złotych. Widać, że bank odrobił lekcje, jeżeli chodzi dostosowanie oferty do potrzeb klientów. Akcje ING mocno zyskują na wartości. Przed południem spółka była liderem wzrostów w indeksie średnich spółek.

Dokładna suma udzielonych kredytów zabezpieczonych hipoteką to 2,96 mld złotych. Jest to gigantyczny wzrost (+84 proc.) w stosunku do wyniku ubiegłorocznego. W tym zakresie bank jest czołowym graczem na polskim rynku.

"Zgodnie z danymi publikowanymi przez Związek Banków Polskich w pierwszym półroczu 2015 roku ING Bank Śląski zajmował trzecią pozycję na rynku posiadając 15,1 proc. udziału w sprzedaży kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych" - napisano raporcie.

Na koncie bank ma również udzielonych 100 tysięcy pożyczek gotówkowych, których kwota to 1,4 mld złotych. Tutaj wzrost jest nieco mniej okazały, bo wynosi 10 proc.

Łącznie na koniec półrocza bank ma portfel kredytów udzielonych klientom detalicznym o wartości 24,5 mld złotych.Tylko w tym roku wzrósł on o 2,7 mld złotych.

Bank szacuje również, że znacząco zwiększy swój udział na rynku kredytów instytucjonalnych (+9,9 proc). Kredyty udzielone klientom korporacyjnym maja łączną wartość 42 mld złotych.

Jeżeli chodzi o działalność depozytową banku, to prowadzi on obecnie 2,682 mln rachunków oszczędnościowo rozliczeniowych, a na których zgromadzonych jest 63 mld złotych (+9,4 procent w pierwszym półroczu tego roku). Z kolei przez klientów firmowych zdeponowanych w banku zostało 25,6 mld złotych.

Lider segmentu średnich spółek

Tuż po godzinie 12:00 zyskiwały ponad 3 procent. Od początku roku straciły one jednak około 7 procent. Powodem była sytuacja związana z frankiem szwajcarskim oraz kredytami udzielonymi w tej walucie.

Notowania akcji ING Banku Śląskiego w środę

Starania banku dobrze widać po jego rezultacie działalności. W środę ING opublikował raport finansowy. W drugim kwartale tego roku zarobił on o 22 procent więcej w ujęciu rocznym. To również lepiej od prognoz, które przewidywały zysk na poziomie 284 mln złotych. Mimo niskich stóp procentowych, bank osiągnął wyższy wynik odsetkowy niż przed rokiem. Nieco słabiej wypadł segment opłat i prowizji.

Wyniki finansowe ING Banku Śląskiego
Źródło: Money.pl, na podstawie raportu finansowego ING
II kwartał 2015 roku II kwartał 2014 roku Zmiana rok do roku
Wynik z tytułu odsetek 594,1 582,2 2,04%
Wynik z tytułu prowizji 263,5 279,6 -5,76%
Wynik na działalności podstawowej 981,4 896,6 9,46%
Zysk brutto 414,8 383,9 8,05%
Zysk netto 344,7 282,4 22,06%

Porównując wyniki roczne widać poprawę na poziomie 12,8 procent w przypadku zysku grupy. Prezes spółki stwierdziła, że jeżeli w tym roku uda się utrzymać wynik z 2014 roku, to będzie to dobry rezultat. Na na razie spółka skupi się na rozwoju organicznym.

Tagi: finanse, bankowość, ing, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz